Denné svietenie Led a dostupné modely na trhu

Už vás nebaví polemizovať nad tým, či je lepšie klasické halogénové alebo denné svietenie LED? Auto s ledkami pôsobí modernejšie a v tomto vynovenom dizajne je zároveň šetrnejšie voči životnému prostrediu a vašej peňaženke. Denné prevádzkové svietidlá LED si svojich fanúšikov získali vďaka nízkej energetickej náročnosti a širšej využiteľnosti. Ak sa totiž rozhodnete pre ledky s teplotou svetla do 6000 K, tak okrem denného svietenia majú uplatnenie pri podsvietení tabuľky s EVČ alebo v interiéri auta. Dnes sa viac zameriame na denné svietenie led a jeho rôzne kategórie.  

denné svietenie LED
Denné svietenie LED DRL NSSC 540HP pro

Uprednostňujete univerzálne riešenia? 

Univerzálne denné svietenie led si zachováva všetky funkčné vlastnosti ako aj iné modely. Výhodou je, že zruční vodiči si ho podľa podrobnej schémy v návode môžu samostatne domontovať. Montáž univerzálnych denných svetiel led sa nepovažuje za žiadnu prestavbu, zásah do vozidla ani o zmenu v technických údajov. Univerzálne okrúhle ledky nájdete v balení po 2 ks spolu so spojovacím materiálom a kabelážou. Pozor! Stále platí, že denné svietenie led používame len za dňa a počas nezníženej viditeľnosti. Ako všetky denné svietenia led podliehajú homologizačným predpisom.  

denné svietenie LED
Denné svietenie LED DRL NSSC 510L – angel eyes

Ako sa pripraviť na hmlu a zníženú viditeľnosť?   

Dostupné je už aj denné svietenie led so zabudovanými hmlovými svetlami. Nemá im chýbať systém na automatické zapínanie hneď po naštartovaní auta. Môžete si vybrať z podlhovastých alebo okrúhlych lediek. Ani ich časť pre denné svietenie, ani pre hmlové svetlá nemá zvýšené energetické nároky a dokáže veľmi efektne vyžarovať príjemné biele svetlo. Pozor na zapájanie na originálny vypínač hmloviek – ak vám nie je jasný postup podľa návodu, radšej požiadajte o pomoc v servise. Výhodou je široké uplatnenie na rôznych modeloch áut. Na trhu sa však nájdu aj také modely, ktoré možno použiť na staršie vozidlá (1997, 2004, 2008…). 

Denné svietenie led s pozičnými svetlami  

Denné svietenie led s obrysovkami možno používať, len ak sú na vašom aute samostatné pozičné svetlá trvalo odpojené. Ak má vaše auto už integrované pozičné svetlá v hlavných svetlometoch, tento model nebudete môcť používať. Dôležitou informáciou je, že po zapnutí obrysových svetiel denné svietenie led plní funkciu parkovacích svetiel pri zníženom jase. 

Možností je veľa, no treba myslieť na to, že ani denné svietenie LED nie je večné, vyžaduje si istú starostlivosť a šetrné zaobchádzanie.      

Komentovať