Darujte chladič na víno 

Zamysleli ste sa niekedy hlbšie nad tým, ako správna teplota podávaného vína priamo z fľaše zásadne ovplyvňuje výsledný dojem z jeho popíjania? Je to celá veda, mnohí fajnšmekri dokážu o víne hovoriť celé hodiny. V lepších reštauráciách je úplne bežné, že po objednaní fľaše akéhokoľvek vína vám obsluhujúci personál ponorí fľašu do špeciálnej nádoby. Môže mať rôzny tvar a rôzny dizajn. Zvykne sa jej hovorievať chladiaci obal  alebo aj chladič na víno. Prečo venujú profesionáli správnej teplote servírovaného vína  zvýšenú pozornosť? Servírovacia teplota je základným faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu a špecifické  vlastnosti konkrétnej značky vína. Najčastejšie je to jeho chuť a vôňa. Teplota vína je v tomto procese rozhodujúca. Prechladené víno si nevychutnáte. V príliš teplom víne naopak vynikne nad ostatnými zložkami príchuť alkoholu. 

chladič na víno
Chladič na víno je naozaj praktická pomôcka

Kvalita aj doma vďaka chladiču na víno 

   Nie každý má doma podzemnú kamennú pivnicu alebo špeciálne chladenú skriňu na fľaše s vínom Stále častejšie sa v domácnostiach objavujú menšie domáce vinotéky. Pokiaľ potrebujeme veľmi rýchlo vychladiť fľašu vína alebo sektu, vtedy sa nám veľmi zíde praktický chladič na víno. Úplne najvhodnejší spôsob pri chladení vína je použitie nádoby s ľadom. Víno sa má takto chladiť najskôr dnom nahor. Teplota v užšej časti fľaše klesá rýchlejšie. Fľašu potom niekoľkokrát otočte. Ak ochladenie vína súri, môžete proces urýchliť tak, že budete v nádobe fľašou krúžiť.  Ak potrebujete teplotu vína naopak zvýšiť, použite nádobu s vlažnou vodou. Víno je potrebné temperovať čo najpomalšie. Prudká zmena teploty vínu vôbec neprospieva. 

chladič na víno
Chladič na víno je aj pekný estetický doplnok

Elektrický chladič na víno 

   V súčasnosti zažívajú veľký boom elektrické chladiče na víno a sekt. Na digitálnom ovládači si môžete nastaviť požadovanú teplotu, v závislosti od toho, či chcete chladiť biele víno, červené víno, alebo sekt. Takýto chladič na víno je vybavený svetelnými  indikátormi a špeciálnym prítlačným ramenom, ktoré zaisťuje tesný kontakt fľaše s chladiacou plochou. Nechýba ani pružný silikónový lem, ktorý zabraňuje úniku chladu. Elektrické chladiče bývajú tiež vybavené protišmykovými nôžkami a napájacím adaptérom. Ich prednosťou je tichá prevádzka. Je to možno dobrý tip na darček pre milovníka a znalca vín. 

Komentovať