Na čo sa treba sústrediť pri kúpe rozkladacej pohovky na spanie?

pohovky

Moderná rozkladacia pohovka

Možno, že ste práve v štádiu výberu vhodnej pohovky na spanie. Ak ste rozhodnutí pre rozkladací typ, potom sa pozorne a starostlivo sústreďte na charakter rozkladacieho mechanizmu pohovky. Asi najznámejší je takzvaný systém „click-clack“. Tento názov sa odvíja od zvuku, ktorý pohovka pri rozkladaní a opätovnom skladaní vydáva. Pre jej rozloženie zatiahneme či nadvihneme prednú sedaciu časť, čím sa zmení tvar celej kostry tohto nábytku. Výsledkom je jedna veľká rovná plocha určená na spanie. Pri tomto type tvorí sedacia časť zvyčajne jednu tretinu a operadlo dve tretiny zloženej plochy pohovky určenej na spanie.

Pohovka na spanie aj so zásuvkou

Ďalším používaným variantom je pohovka so zásuvkou, do ktorej po vysunutí vložíme matrace. Tie sú zvyčajne súčasťou sedadla alebo sa skrývajú pod ním. Najlacnejšími typy sú potom pohovky, u ktorých sa len vyklopí sedacia časť smerom dopredu a položí sa priamo na podlahu. Tieto rozkladacie pohovky nie sú príliš vhodné pre časté spanie. Na mnohých z nich sa ani príliš pohodlne nesedí. Zvyčajne je totiž pohovka zložená z dvoch častí, na ktorých v zloženom stave sedíme. Sporná je teda nielen forma sedenia ale aj kvalita spánku na takejto pohovke.

Lacné rozkladacie pohovky nie sú vždy dobrou voľbou

pohovky

Klasická a najbežnejšie používaná pohovka

Určitým problémom môže byť aj lôžková časť bližšie k operadlu tohto druhu nábytku. Niektoré pohovky ju majú vyrobenú z tvrdšieho materiálu. Takto sa vám môže ľahko stať, že spíte napoly na mäkkom podklade a čiastočne aj na tvrdom podklade. Každodenné spanie na takejto pohovke nie je určite zdravé a príjemné. Tieto typy pohoviek sa potom pri častejšom a intenzívnejšom sedení tiež môžu v sedacej časti rozbiehať. Hlavne pokiaľ nie je odklopiteľná časť v zloženom stave dobre upevnená ku kostre pohovky na spanie.

Nepodceňujte ani kvalitu matraca

V prípade, že rozkladaciu pohovku plánujeme používať ako každodenný priestor na kvalitný spánok, potom by sme si mali priplatiť a viac pozornosti venovať spacej časti. Od kvality matraca sa odvíja aj komfort a pohodlie pri ležaní a tým samozrejme aj kvalita spánku. Pohovky, ktoré sú vyrobené pôvodne len pre príležitostné prespanie, majú väčšinou matrace plnené molitanom alebo polyuretánom. Pri kvalitnejších pohovkách na spanie potom môžeme naraziť na pružinové matrace, matrace z lenivej peny alebo iných materiálov.

Na čo sa pozerať pri výbere rozkladacie pohovky

Pri výbere rozkladacej pohovky treba vopred myslieť na to, ako často a na aký účel ju budeme používať. Je teda dobré si pri nákupe položiť niekoľko otázok. Vhodné je nielen sústrediť sa na už zmienený mechanizmus rozkladania a z akého materiálu je vyrobený ale aj aký má pohovka na spanie charakter úložného priestoru pre lôžkoviny, aká je kvalita plochy na ležanie po jeho rozložení. Hlavne vtedy, ak to má byť pohovka určená na každodenné spanie. Tento druh nábytku nájdete aj TU.

 

 

Komentovať