Čo je to cysta?

cysta

Cysta na ruke

Cysta je uzavretá kapsula alebo bublina, ktorá je zvyčajne naplnená kvapalným, polotuhým alebo plynným obsahom. Cysty sa vyskytujú najmä v rámci tkanivových útvarov. Môžu byť veľmi malých, mikroskopických rozmerov až po také, ktoré svojou veľkosťou tlačia na vnútorné orgány alebo vytŕčajú z tela von.

Ako cysta vzniká?

Existuje veľa príčin vzniku cýst. Jedným z hlavných pôvodcov sú gény a teda rodové predispozície na vznik takýchto útvarov. Medzi ďalšie patria nádory a rôzne infekcie, chronické zápalové stavy alebo blokády vylučovacích kanálov v tele. Cystu môže spôsobiť aj parazit alebo vznikne ako dôsledok zranenia.

Aké typy cýst poznáme?

cysta

Cysty v prsníku

Existuje vyše sto druhov rôznych cýst, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek po tele. Väčšina typov je benígnych, nezhubných. Niektoré však môžu obsahovať malígne bunky, ktoré sa môžu šíriť a spôsobiť prepuknutie rakoviny.

Väčšina cýst je asymptomatická a teda nemá žiadne príznaky. Cysta na koži alebo sliznici však môže byť často citlivá a bolestivá na dotyk. Cysty ktoré sa nachádzajú na orgánoch môžu zabraňovať ich plnej funkčnosti. Cysta na pečeni, pankrease alebo obličkách bude ukazovať vo výsledkoch testov zníženú funkciu orgánu.

Ak mám podozrenie že mám cystu

Tieto kapsule je možné diagnostikovať ultrazvukom, röntgenom, MRI alebo biopsiou. Väčšina cýst však nevyžaduje liečbu, pokiaľ pacientovi nespôsobujú iné zdravotné komplikácie.

cysta

Cysta na vaječníkoch

Pri rizikovejších typoch lekár môže zvoliť chirurgické odstránenie, pri ostatných sa však očakáva, že sa samé vstrebú. Lekári neodporúčajú cystu vytláčať alebo praskať aj keď tie kožné ponúkajú pacientovi takéto zdanlivo rýchle riešenie. V takomto prípade sa však môže poškodiť tkanivo a cysta, ktorá by bola inak jednorazovou záležitosťou, sa bude vyskytovať na tom istom mieste znova a znova. Ak lekári odporučia chirurgické odstránenie cysty, vzorky tkanív sa posielajú na rozbor aby sa zistilo, či nemôžu spôsobiť rakovinu.

Väčšine cýst sa predchádzať nedá. Zabrániť môžete len tým ochoreniam, ktoré majú infekčný pôvod a to tak, že budete v prípade poranenia dbať na hygienu a správne ošetrenie rán.

Komentovať