Čo definuje moderné kuchyne?

Kedysi boli kuchyne vysoko funkčnou miestnosťou, v ktorej sa zabúdalo na prvky dizajnu, prevládali v nich neutrálne farby a materiály. Dnešné moderné kuchyne však vkusne spájajú funkčnosť s dizajnom, a tak pri výbere svojej kuchyne môžete popustiť uzdu svojej fantázii.

moderné kuchyne

Aká je vaša predstava o modernej kuchyni?

Základným prvkom, ktorý spája všetky moderné kuchyne, je veľkosť. Takže budeme skôr hovoriť o priestranných kuchyniach v domoch. Samozrejme, že aj v bytoch sa dá zariadiť pekná moderná kuchyňa, avšak vtedy sa musia vypustiť niektoré prvky, ktoré definujú moderné kuchyne.

Moderné kuchyne s ostrovčekom

Moderné kuchyne obsahujú väčšinou stredový kuchynský ostrovček. Tento kus kuchynskej linky môže v sebe ukrývať spotrebiče ako umývačku riadu alebo trúbu. Pokiaľ nie je jeho horná plocha zabraná varnou plochou, teda buď keramickou, indukčnou platňou alebo plynovým sporákom, používa sa zväčša ako pracovný priestor. Ak k ostrovčeku pristavíte dve – tri barové stoličky, môže sa kuchynský ostrovček zmeniť na šikovný stôl, na ktorom môžete podávať rýchle raňajky alebo ľahké večere. Do kuchynského ostrovčeka môžete rovnako umiestniť drez a odtok. Ak bude tento ostrovček umiestnený v strede miestnosti bude veľmi dobre dostupný zo všetkých strán a teda umiestnenie drezu v tomto sektore je veľmi praktické.

Ďalším charakteristickým znakom pre moderné kuchyne je zdvojovanie. To znamená, že takáto kuchyňa obsahuje dvojdverovú chladničku, dva drezy, dva sporáky z ktorých má každý inú funkciu, jeden býva zvyčajne klasický a druhý špecializovaný na grilovanie.

moderné kuchyne

Moderné kuchyne charakterizujú aj veľké kuchynské linky

Kuchynská linka

Moderné kuchyne bývajú charakteristické aj veľkosťou samotnej kuchynskej linky. Tá zvyčajne pokrýva celú výšku steny a tak ponúka množstvo úložného priestoru. Čo sa týka materiálov, moderné kuchyne sú tvorené kameňom a masívnym drevom. Drevo sa zvykne používať aj na podlahy, čo nebolo v minulosti zvykom, pretože ešte neboli dostupné technológie na ošetrovanie dreva tak, aby drevo vydržalo každodennú záťaž kuchynského prostredia. Z kameňa, väčšinou mramoru sú zhotovované kuchynské dosky, ktoré sú tak veľmi odolné a nenáročné na údržbu.

Komentovať