Chystáte sa do Kene? Dbajte na spoločenskú etiketu

Keňa je skutočne nádherná africká krajina s typickými voľne žijúcimi živočíchmi. Sú tu početné prírodné a národné rezervácie, prekrásne pláže a priateľské domorodé obyvateľstvo. Keňania sú veľmi hrdí na svoju krajinu. Miestni obyvatelia sú pomerne konzervatívni v prístupe k spoločenským zvyklostiam a etikete v kresťanských aj moslimských oblastiach ich spoločnosti. V hlavnom meste Nairobi, sú obyvatelia zhovievavejší k alternatívnemu životnému štýlu a zvykom. Pozor ale, pravý opak platí na vidieku. Ak sa chystáte do Kene formou individuálnej turistiky, o to viac si tieto pravidlá, zvyklosti a spoločenské normy treba všímať a vopred si o tom niečo naštudovať.

keňa

Keňa je skvelé miesto na pobyt.

Keňa – miestne zvyklosti treba rešpektovať

Spoločenská etiketa sa líši v jednotlivých oblastiach Keni. Závisí predovšetkým na charaktere náboženstva, ktoré určuje pravidlá spoločenského správania. Kresťania, islamisti, hinduisti aj vyznávači domorodých náboženských kultov sa riadia svojimi pravidlami, ktoré je potrebné rozoznať a rešpektovať. Je to predovšetkým islam, ktorý je známy svojimi nekompromisnými pravidlami. Vzhľadom k tomu, že najviac je toto náboženstvo rozšírené na pobreží a na severovýchode Kene, teda v turisticky atraktívnych regiónoch, je potrebné niektoré z pravidiel vopred poznať. Týkajú sa predovšetkým oblečenia, ktoré by nemalo odhaľovať telo. Našťastie na väčšine miest je turistom tolerované aj obliekanie do šortiek a tričiek. Iná situácia je ale na vidieku.

keňa

Keňa poskytuje prekrásne pláže.

V Keni sa prstom neukazuje

Ukazovať na niekoho v Keni prstom je absolútne nevhodné. Vhodnejšie je kývnuť hlavou smerom k osobe, alebo ukazovať celou otvorenou rukou. Podanie ruky je v Keni bežný zvyk, predovšetkým pri stretnutí. Podanie ruky je často tiež symbolom citového vzťahu. Držanie sa za ruky je v Keni zvyčajne výrazom priateľstva a nie intímneho vzťahu. Oveľa častejšie uvidíte ľudí rovnakého pohlavia, ktorí sa držia za ruky. Medzi mužom a ženou nie je tento prejav tak častý. Objímanie a bozkávanie nie je v Keni rozšírené a nepoužíva sa príliš ani pri stretnutí. Ak chcete niekoho fotografovať, zdvorilo si od dotyčného vypýtajte jeho súhlas.

Komentovať