Chladiaca vitrína má niekoľko funkcií 

Pri výbere konkrétnej chladiacej vitríny je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí. Je to napríklad druh skladovaných potravín, dispozičné riešenie predajných priestorov a potrebný chladiaci výkon. Nad týmto by sa bolo dobre zamyslieť a ujasniť si to ešte pred samotnou kúpou a inštaláciou chladiacej vitríny alebo niekoľkých modelov vitrín. Chladiace skrine, boxy a vitríny majú dve funkcie, a to prezentáciu a konzerváciu potravín. Rôzne modely chladiacich vitrín umožňujú vystavenie tovaru a vašich vlastných výrobkov vo vašich predajných miestach pri rešpektovaní chladiaceho systému a hygienických pravidiel. Môžeme ich vidieť ako horizontálne jednotky so zadnou obsluhou, čo je tradičná chladiaca vitrína. Samoobslužné vitríny ako vertikálne samoobslužné chladiace jednotky sú usporiadané podľa potrieb. Obsahujú police na uskladnenie produktov, svetlá a prípadne doplnky z nerezových materiálov.

chladiaca vitrína
Chladiaca vitrína je skvelý marketingový nástroj

Chladiaca vitrína otvorená alebo zatvorená 

    V závislosti od druhu skladovaných potravín existujú dva základné typy chladiacich vitrín. Vitríny operujúce pri plusovej teplote sú určené na skladovanie a prezentáciu ovocia, zeleniny, mäsa alebo aj mliečnych výrobkov. Pri mínusovej teplote pracujú vitríny určené pre zmrazené a hlboko zmrazené produkty. 

     Okrem tohto rozdielu sa môžete rozhodnúť pre rôzne typy chladu pre vašu chladiacu vitrínu. Je to statický mokrý chlad  alebo vetraný studený suchý chlad. Výhodou tej prvej možnosti je, že spôsob chladenia nevysušuje potraviny na úkor homogenity teploty vo vnútri chladiacej vitríny. Toto je obľúbený typ vitríny pre mäsiarov. Vetrané chladenie ponúka lepšie rozloženie chladu, ale má tendenciu vysušovať produkty. Nedostatok vlhkosti má však veľkú výhodu. Nespôsobuje rosenie a zrážanie vlhkosti na stenách vitríny. 

chladiaca vitrína
Chladiaca vitrína pre väčšie prevádzky

Ventilované chladiace systémy 

      Ventilované chladiace systémy sa však neustále vyvíjajú a produkty vysušujú menej. Optimalizácia prúdenia studeného vzduchu tiež ušetrí energiu. Ak si chcete zadovážiť chladiace vitríny, máte na výber medzi otvorenými  alebo uzavretými modelmi. V supermarketoch sme zvyknutí vidieť otvorené verzie. Je to pútavejšie pre zákazníkov, ktorých jednoducho musia osloviť a umožniť im chytiť si produkt, ktorý chcú. Problém otvorených chladiacich vitrín je ale v tom, že sú dosť energeticky náročné.  

Komentovať