Cartridge – základné informácie

Trh ponúka mnoho druhov tlačiarní a ešte viac druhov atramentových cartridgov. Nie každý cartridge je vhodný pre ktorúkoľvek tlačiareň, preto pred jeho kúpou si treba uvedomiť niekoľko vecí. V prvom rade musíme vedieť aký typ/model tlačiarne máme. Najistejšie je kúpiť cartridge podľa značky. Teda kúpiť cartridge tej istej značky akej je tlačiareň. To je zárukou, že bude kompatibilný. Ak ste si istí, že cartridge od iného výrobcu bude pasovať do vašej tlačiarne, tiež to nemusí byť zlé riešenie, hlavne ak je ekonomickejšie. Taktiež si treba uvedomiť, že do atramentovej tlačiarne pôjde iný cartridge ako napríklad do laserovej.cartridge officeland.sk

Laserové a atramentové tlačiarne

Do laserovej tlačiarne sa používa toner, médium založené na práškovej báze. Tento druh tlačiarní je jednoduchší a efektívnejší.

Atramentové tlačiarne používajú cartridge s tekutým atramentom. Používajú sa viac pri detailne orientovaných aplikáciách, ktoré sa zameriavajú na vizuálnu stránku, napríklad tlač fotografií, grafický dizajn a pod. Takisto umožňujú širšie farebné spektrum. Často majú niekoľko rôznych cartridgov, určených pre špecifické farby.

cartridge officeland.sk

Farebné a čiernobiele cartridge

Okrem čierneho, atramentové tlačiarne mávajú ešte zelený, červený a modrý cartridge. Farby sa kombinujú v rôznych pomeroch, aby vytvorili širokú škálu farieb a odtieňov. Čas na výmenu jedného alebo viacerých cartridgov nastáva vtedy, keď nás na to upozorní tlačiareň. Absenciu jednej farby sa tlačiareň snaží kompenzovať miešaním ostatných farieb, alebo iba použitím čiernej. Výsledky však nie sú adekvátne pre tých, ktorí sa zameriavajú na vizuálnu stránku tlače.

Najlacnejšou variantou je čiernobiely cartridge. Samozrejme tento má určité limity, čo sa týka farebnosti.

Recyklácia

Niektoré obchody alebo tlačiarenské spoločnosti majú Recyklačný program pre prázdne cartridge. To znamená, že ich dopĺňajú a znovu predávajú. Keďže ide o originálne cartridge, do ktorých bol iba doplnený atrament, mali by byť kompatibilné. Pochybnosti sa však vynárajú s kvalitou doplneného atramentu. Hoci sú cenovo výhodnejšie, nemusí to znamenať, že sú aj kvalitné. Odpad z elektroniky a rôznych technologických zariadení sa však každým dňom stáva väčším problémom. Preto znovu použitie/doplnenie cartridga je dobrým ekologickým riešením, ktoré stojí za zváženie.

Komentovať