Byt a neľahká cesta k vlastnému bývaniu

bývanie

Preferujete podnájom alebo vlastné bývanie?

Mať vlastné bývanie, resp. vlastný byt, nie je v dnešnej dobe vôbec jednoduché. Dôvodom, prečo je vlastné bývanie pre mnohé mladé rodiny stále také nedostupné, sú súčasné ceny bytov. Preto tento problém rieši veľa mladých ľudí bývaním v prenajatom a nie vlastnom byte. Bývanie v podnájme sa môže zdať ako lacnejšie riešenie, zdanie však niekedy klame.

Podnájom vs. vlastný byt na hypotéku

Voľbu medzi podnájmom a vlastným bývaním ovplyvňuje množstvo faktorov. Bývanie v podnájme je vhodné pre človeka, ktorý toto bývanie na určitom mieste potrebuje len dočasne, napr. z dôvodu pracovných povinností alebo nemá finančné možnosti na kúpu vlastného bytu. Prekážkou mať vlastný byt môže byť aj nedostupnosť hypotéky v prípade, že máte nedostatočný príjem.

Život v podnájme je však len dočasným riešením, pretože po rokoch zistíte, že aj keď ste na bývanie už vynaložili veľké množstvo finančných prostriedkov, vlastne stále nič nevlastníte. Kým v prípade investovania týchto financií do splácania hypotéky vám zostáva vlastný byt.

Výhody a nevýhody vlastného bývania

Rozhodnutie kúpiť byt pomocou hypotekárneho úveru prináša množstvo náročného vybavovania, no i napriek tomu je stále veľmi vyhľadávanou možnosťou, ako si zabezpečiť vlastné bývanie a kúpiť si byt či dom.

bývanie

Vo vlastnom máte väčšiu slobodu a viac možností

Vlastný byt prináša aj množstvo ďalších výhod, ako napr. možnosť zariadiť a upraviť si ho podľa svojich predstáv, čo v prípade, že je byt prenajatý, väčšinou nie je možné. Aj v prípade, že sa rozhodnete s niekým bývať či zadovážiť si napr. psíka záleží na nájomcovi, či s tým bude súhlasiť. Byt, ktorý je váš, vám jednoducho dáva väčšiu slobodu. Sloboda však prináša aj zodpovednosť spojenú s vlastníctvom bytu v podobe starostlivosti a pravidelnej údržby.

Určiť, čo je výhodnejšie – či bývať v podnájme alebo si radšej financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru vlastnú strechu nad hlavou, je veľmi zložité. Je to individuálne a tiež to záleží od konkrétnych možností každého človeka. Je teda na každom, aby starostlivo zvážil všetky okolnosti a dôsledky oboch možností a podľa toho sa rozhodol.

Komentovať