Bezplienková metóda – staronový spôsob komunikácie s dieťatkom

Bezplienková komunikačná metóda, skrátene BKM, nie je žiadna novinka. Táto metóda je súčasťou prirodzeného kontaktného rodičovstva a je stará ako ľudstvo samo. Je postavená na fakte, že bábätko si od narodenia uvedomuje svoje vylučovacie potreby a dáva ich určitým spôsobom najavo. Rodičia na tieto signály reagujú a umožňujú mu prirodzeným spôsobom potrebu vykonať mimo plienky. Signály, ktoré dieťatko vysiela ku svojmu okoliu môžu byť rôzne. Od vyplazovania jazýčka, cez rôzne grimasy, krútenie sa a mrvenie, až po vyludzovanie rôznych zvukov. Dieťatko takto signalizuje svoju potrebu od narodenia a v prípade, že na signály okolie nereaguje, tie po 4 mesiaci veku postupne ustupujú až úplne vymiznú. Pokiaľ ich ale rodičia dokážu úspešne rozkódovať, dieťatko signalizáciu používa aj naďalej.

bezplienková metóda

Tepláčiky pre bezplienkovú metódu z organickej bavlny.

Časovanie

Pokaľ už máte dieťatko väčšie a doteraz ste o bezplienkovej metóde ani nepočuli, no chceli by ste to skúsiť, nie je neskoro. Môžete vyskúšať tzv. časovanie. Teda odsledujete v akom čase dieťatko vykonáva svoju potrebu. Mnohé deti cikajú a kakajú počas kŕmenia, či tesne po zobudení, prípadne po kúpaní a podobne. Môžete tak dieťatku umožniť v približnom čase, aby svoju potrebu vykonalo mimo plienky. Napríklad nad miskou, prenosným nočníkom a pod. Bábätkám je prirodzené byť v čistom a preto si na takéto vyprázdňovanie celkom rýchlo zvyknú. Akonáhle ich potom podržíte v určitej polohe, v priebehu chvíľky svoju potrebu urobia. Bezplienková metóda nevyžaduje nijakú zvláštnu výbavu. Je dobre mať prenosný nočník, alebo misku, aby ste mohli reagovať na potrebu dieťatka hneď, prípadne aj mimo domu. Výborné sú rôzne bezplienkové nohavičky, ktoré dokážete jednou rukou rozopnúť a bez zdĺhavého vyzliekania dieťatku odokryť zadoček.

bezplienková metóda

Výborná pomôcka pre mamičky praktikujúce BKM

Do jedného roka

Som presvedčená o tom, že mnohí rodičia praktikujú bezplienkovú metódu, i keď nie úplne, a ani o tom nevedia. Ja sama som svojich chlapcov posádzala na nočník od chvíle ako sa sami dokázali posadiť. Všimla som si tak, kedy robia zvyčajne svoju potrebu a tú som sa potom snažila vystihnúť. A darilo sa mi to veľmi dobre. Okolo jedného roka veku už chlapci na deň nepotrebovali plienku vôbec. Veľa rodičov, ktorí praktikujú bezplienkovú metódu tvrdí, že ich to s dieťatkom nepochybne zblížilo, naučili sa lepšie si rozumieť. Naviac tento spôsob komunikácie nesporne posilňuje inštinkty, ktoré v sebe máme.

Komentovať