Atrament Brother

atrament brotherAtrament Brother je originálny atrament, ktorý je určený na plnenie tlačiarní rovnomennej značky. Aj pri atramentoch pre tlačiarne Brother však platí to isté, ako pri ostatných originálnych atramentoch pre tlačiarne rôznych iných značiek (Canon, Epson a HP atď.). Atrament Brother, ktorým sú plnené originálne atramentové kazety Brother je z pohľadu bežného spotrebiteľa príliš drahý. To sa potom týka aj originálnych atramentových kaziet, ktoré sú ním plnené.

Kompatibilný atrament Brother

Z uvedeného dôvodu sa na našom trhu čoraz viac presadzuje predaj nie originálneho atramentu do tlačiarní, ale atramentu kompatibilného s originálnym atramentom Brother.

Kompatibilné kazety a náplne obsahujúce náhradný atrament Brother sú vyrábané prakticky po celom svete. Avšak tak, ako je to už prakticky pravidlom najväčším výrobcom kompatibilných atramentových kaziet obsahujúcich kompatibilný atrament Brother, je Čína.

atrament brother

Oproti ostatným druhom atramentu tu v podstate nie sú žiadne odlišnosti. Kompatibilný atrament Brother sa delí na klasický typu „dye based“ , ktorý je založený na vodnej báze s pridaním vo vode rozpustného farbiva, v dôsledku čoho vznikne homogénna zmes a „špeciálny“ s prímesou pigmentu tzv. „pigmentový“ obsahujúci prírodné nerozpustné častice pigmentu.

Vlastnosti oboch typov atramentov majú množstvo odlišností, čo sa prejavuje aj pri ich použití. Spomenieme aspoň tie najzákladnejšie. Tak napríklad kompatibilný Brother atrament typu dye based sa po nanesení na papier vpíja do samotného papieru. Naproti tomu pigmentový atrament Brother sa nevpíja do povrchu, nakoľko pigment ostáva na povrchu papiera, kde i zasychá. Najmarkantnejšie to môžeme vidieť pri lesklých foto papieroch.

Ďalším rozdielom je skutočnosť, že umelé farbivo obsiahnuté v dye based atramentoch je síce jasnejšie, avšak rýchlejšie vybledne. Oproti tomu pigmentový atrament je síce farebne akoby matnejší, či menej farebný, avšak jeho farebná stálosť je podstatne dlhšia v porovnaní s obyčajnými dye based atramentami.

Samozrejme tieto skutočnosti neplatia len pre atrament Brother, ale v podstate pre  klasické atramenty všetkých výrobcov.

Komentovať