Kedy je ideálny čas zakúpiť si nový anténny zosilňovač?

Už neraz ste zápasili s vyladením stanice na vašom autorádiu, keď ste prechádzali istým úsekom? Zvlášť nepríjemné je to, ak práve počúvate dôležitý oznam z dopravného servisu, svoju obľúbenú hudobnú reláciu, či iné aktuality. Anténny zosilňovač taktiež pracuje na istom, špecifickom princípe a zdôrazňujeme jeho pomoc pre skvalitnenie príjmu rádiového a televízneho signálu. Stáva sa skvelým doplnkom v horšie pokrytých oblastiach, nie je však žiadnou náhradou za zlú výbavu alebo chybný hardvér v autorádiu.

anténny zosilňovač
Anténny zosilňovač 2x FAKRA – DIN profi

Čo musíme najprv vedieť o anténnych zosilňovačoch?  

Bežným štandardom v našich autách už nie je len príjem rádiového signálu, ale aj televízneho. Preto mnohých priam „zdvíha zo sedadiel“ šum a samé zrnité obrazy. Pri anténnom zosilňovači nehrá prím len konkrétny typ (vnútorná, vonkajšia), ale najmä možnosti umiestnenia. Zohľadňujeme výšku, v akej sa anténny zosilňovač práve nachádza a smerovanie. Laickým pravidlom býva, že čím vyššie sa zosilňovače nachádzajú, tým kvalitnejší signál získate.

V podstate by medzi nimi a zdrojom signálu nemali byť žiadne robustné prekážky (budova, les, priemyselná zóna). Tým naznačujeme, že anténny zosilňovač teleskopického, strešného typu je o niečo nápomocnejší než interiérové modely. Samozrejme, výkon zariadenia je danou veličinou, len ťažko ho zmení obsluha a manipulácia pre lepšie zosilnenie signálu. Odporúčame snažiť sa o čistejší zvuk, pomôcť k tomu môže ďalšie uzemnenie.

anténny zosilňovač
Anténny zosilňovač ISO- ISO

Na čo sa zamerať pred zapojením nového anténneho zosilňovača?

Užívateľom často nestačí informácia od výrobcu o výhodách lepšieho terestriálneho príjmu a o fungovaní zosilňovača ako medzikus anténa-autorádio. Pre fungovanie anténnych zosilňovačov je nutné skontrolovať napájač, tzv. napájanie po koaxe (fantómové napájanie). Napájače sa dostávajú do prostredia medzi autorádio a anténny auto konektor. Ich súčasťou sú (modro-biele) káble, ktoré podľa odporúčaní zapojíte na protiľahlej strane konektora ISO.

Čo nasleduje po správnom napojení anténneho zosilňovača?

Vašou úlohou je teraz kontrolovať, ako sa zmenilo rušenie pri počúvaní „slabších“ staníc. Ideálne, ak dosiahnete pomocou zosilňovača tzv. čistú reprodukciu a zvýraznenie vysokých tónov. Počas jazdy by ste už nemali zápasiť s kolísaním FM signálu. Ak sa tieto deficity vôbec neodstránili, kontaktujte odborný servis a v žiadnom prípade nepodceňujte starostlivosť o doplnkovú techniku vo vašom aute.  

Komentovať