Aký si zvoliť kaliber vzduchovky?

Vzduchovky sú ručné strelné zbrane, ktoré môžu vlastniť osoby staršie ako 18 rokov. Takúto vzduchovú zbraň nie je potrebné zaregistrovať alebo vlastniť zbrojný pas. Podľa zákona o zbraniach však musí vzduchovka splniť limit výkonu stanovený zákonom na 16J. Takýto výkon dovoľuje vzduchovkám dosahovať určitú rýchlosť strely podľa jej hmotnosti. Vzduchovka kalibru 4,5 mm dosahuje rýchlosť 250 m / s a vzduchovka kalibru 5,5 mm dosahuje rýchlosť 190 m/s.

vzduchovky

Výber vzduchovky by sa mal podriadiť jej využitiu.

Aký kaliber vzduchovky?

Chystáte si kúpiť svoju vlastnú vzduchovku a rozhodujete sa nad jej rážou? Pri rozhodovaní je asi nutné vziať do úvahy predovšetkým fakt, k čomu budete túto zbraň využívať. A ako často a v akom prostredí. Či sa budete venovať skôr terčovej rekreačnej streľbe, alebo máte v úmysle streľbu, ktorou chcete dosiahnuť určitú deštrukciu cieľa. Vzduchovky ráže 4,5mm sú skvelé pre terčovú streľbu alebo napríklad pre streľbu do plechoviek niekde za domom. V tomto prípade nedochádza k veľkému poškodeniu cieľa. Diabolky ľahko penetrujú cieľ, nedochádza však  k jeho väčšiemu roztrhnutiu. Vzduchovka ráže 4,5mm je veľmi obľúbená predovšetkým pre jej dobrú prieraznosť a tiež veľmi širokú ponuku cenovo prijateľných diaboliek. Vzhľadom k tomu, že diabolka kalibru 4,5mm je menšia a ľahšia, dosahuje vyššiu úsťovú rýchlosť.

vzduchovky

Na vzduchovky je možné namontovať doplnky.

Vzduchovky ráže 5,5mm

Diabolky vystrelené z tejto vzduchovky síce horšie penetrujú cieľ, avšak dochádza k jeho veľkému roztrhnutiu a cieľ je oveľa viac poškodený. V tomto prípade väčšinou nedochádza k čistému priestrelu, ale k vystreleniu väčšieho vstupného otvoru s oveľa väčším vnútorným poškodením cieľa. Kaliber 5,5mm sa hodí predovšetkým na ničenie drobných škodcov. Tento typ vzduchovky je veľmi obľúbený. Popularitu si získava predovšetkým vďaka dobrej účinnosti streľby a širokej ponuke diaboliek na trhu. Obe ráže vzduchoviek majú rovnako silnú pružinu. Energia diabolky pri výstrele je u oboch kalibrov rovnaká. Avšak diabolka kalibru 5,5mm je väčšia a ťažšia, takže úsťovú rýchlosť dosahuje menšiu ako pri vzduchovke kalibru 4,5 mm.

Komentovať