Aký je koloniálny nábytok a ako ho správne kombinovať v modernej domácnosti

Koloniálny nábytok do interiéru predstavuje prevažne drevený alebo kožený nábytok, ktorý je napodobeninou starožitnosti alebo skutočná starožitnosť z viktoriánskej éry. Ide najmä o komody a skrine na kľúč, stolíky a stoly, postele, lavice, stoličky a kreslá, pričom sú charakteristické ich zdobené nohy. Veľmi často je možné vidieť z tejto éry tiež rôzne kozmetické stolíky so zrkadlom či písacie/korešpondenčné stoly. Originálny koloniálny nábytok je vyrobený z tvrdého a tmavého dreva, často z masívu. Koloniálny záhradný nábytok je najčastejšie železný (prípadne kovový) zafarbený na bielo. Taktiež je zdobený a dekoratívny. Tento typ nábytku je stále veľmi populárny v Británii a vo Francúzsku. Sú to krajiny, ktorých najviac ovplyvnilo koloniálne obdobie.

koloniálny nábytok

Koloniálny nábytok je známkou vkusu

Zariaďujete si domov inšpirovaný viktoriánskou érou?

Ak sa vám tento typ nábytku páči, je dôležité správne ho kombinovať. Koloniálny nábytok nie je vhodné kombinovať s moderným. Je veľmi špecifický a najlepšie sa hodí do veľkých priestranných miestností rodinných domov. Ak si zariadite váš domov s koloniálnym nábytkom, je potrebné myslieť aj na vhodné lampy, závesy a typ podlahy (prípadne koberce). Často sa koloniálny nábytok z tohto obdobia vyrábal v celých zostavách od konferenčného stolíka až po nočné stolíky k posteli. Preto je dôležité toto zachovať pre perfektný vzhľad interiéru inšpirovaného týmto obdobím. Rôzne komody boli hádam najzachovalejšie a vyznačujú sa tým, že majú ozdobné kovové rúčky. Nezabudnite tiež na vhodné farby na steny a doplnky ako napr. obrazy, svietniky či fotorámiky.

koloniálny nábytok

Elegancia a luxus

Ak je koloniálny nábytok z 20. storočia

Aj dnes môžete nájsť nový nábytok v dostupnej cene inšpirovaný koloniálnou érou. Ide o lacnejšie napodobeniny, ktoré však stále môžu pôsobiť veľmi vkusne a elegantne. Reprodukcia umožňuje lacnejšie alternatívy tým, že takýto koloniálny nábytok je vyrobený z lacnejšieho dreva, prípadne drevotriesky, zafarbený tmavou lesklou farbou na drevo. Aj pri novom koloniálnom nábytku však platí, že pri zariaďovaní je potrebné dodržať jeden štýl. Inšpirácie na zariadenie interiéru v modernom či viktoriánskom štýle môžete nájsť aj v rôznych e-magazínoch.

Komentovať