Ako vybrať tie správne jedálenské stoličky

Väčšina ľudí si myslí, že výber jedálenskej stoličky je jednoduchý. Tento názor zmenia v momente, keď sa o kúpu stoličiek začnú sami zaujímať. Okrem základných technických parametrov je potrebné si uvedomiť aj, že jedálenské stoličky musia byť pohodlné, bezpečné a ladiť so stolom a celkovým interiérom.

Jedálenské stoličky a technické parametre

jedálenské stoličky

Všetko musí dokonale ladiť

Najdôležitejším technickým faktorom pri výbere jedálenských stoličiek je stôl, pri ktorom sa bude sedieť. Iné parametre musí spĺňať jedálenská stolička v porovnaní s barovou stoličkou alebo kancelárskou stoličkou.

Ďalším parametrom je celkový vzhľad miestnosti, kde budú jedálenské stoličky umiestnené. Pokiaľ sa jedná o veľkú jedáleň preferujú sa stoličky s vyšším operadlom, ktoré miestnosť opticky viac zaplnia. Dôležitým technickým parametrom je však základný priestor medzi doskou stola a stoličkou. Tento priestor by mal byť minimálne 30 cm, pokiaľ je menší stáva sa sedenie nepohodlným a nepraktickým.

Nasledujúcim dôležitým faktorom je osoba, pre ktorú je jedálenská stolička určená. Napríklad pri dieťati výšky 120 cm je potrebné udržať vzdialenosť medzi doskou stola a stoličkou približne 22 cm, pri odporúčanej výške stola 52 cm. Pri výbere stoličky pre bežne vysokého dospelého človeka by sedadlo malo byť vo výške 46 cm a stôl vo výške 76 cm. Teda odporúčaný rozdiel 30 cm.

Jednoliate zladenie stoličiek so stolom

jedálenské stoličky

Jedálenské stoličky prispôsobte výške stola

Ako už bolo spomenuté dizajn stoličiek musí správne ladiť s dizajnom stola a aj celkovej miestnosti. Toto sa aplikuje nie len v jedálni, ale aj v pracovni alebo v kuchyni. Rovnako aj tu stále platia už spomínané pravidlá čo sa týka vzdialenosti medzi doskou stola a výškou sedadla.

Jedálenské stoličky musia ladiť so stolom aj esteticky, nie iba funkčne. Toto sa dá najľahšie dosiahnuť zakúpením priamo jedálenského setu. Tu však treba dať pozor na kvalitu a aj zladenie setu s ostatným zariadením bytu alebo miestnosti.  Niekedy môže byť zaujímavé z hľadiska dizajnu práve využitie netypických jedálenských stoličiek alebo stola. Vďaka čomu dokážete oživiť aj nudnejší interiér.

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť aké jedálenské stoličky si zakúpiť, neváhajte využiť služby aj slovenského výrobcu a predajcu nábytku. Kde si v ponuke vyberie skoro každý.

Komentovať