Ako vybrať správne puzdro na zbraň

Hoci sa to nezdá, ale aj výber správneho puzdra na zbraň môže byť veľkou vedou a náročnou záležitosťou. Väčšina vlastníkov zbrane trávi veľa času práve výberom konkrétneho typu zbrane. Avšak po jeho kúpe v predajni si uvedomia, že je potrebné si vybrať aj správne puzdro na zbraň.

V každej predajni, kde kupujete zbraň, je zväčša vždy v ponuke aj puzdro na daný typ zbrane. Pokiaľ sa však majiteľ zbrane rozhodne kúpiť si iný typ alebo druh puzdra, z ponuky na dnešnom trhu sa mu môže aj zatočiť hlava.

Podľa čoho vyberať puzdro na zbraň

Základným parametrom je určite typ a druh zbrane. Iné požiadavky sú kladené na puzdra určené pre krátku zbraň v porovnaní s puzdrom na dlhú zbraň. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je, či puzdro slúži iba ako obal pri skladovaní zbrane, alebo má byť aj funkčné pri stálom nosení zbrane.

puzdro na zbraň

Puzdro na zbraň – opaskové, podpažné alebo stehenné

Puzdro na krátku zbraň

Najčastejšie sa jedná o puzdro na zbraň, ktorá je určená na bežné nosenie. Teda majiteľ krátkej zbrane ju nosí pri sebe počas celého dňa a tomu musí byť puzdro uspôsobené. Jedná sa tu hlavne o tri typy puzdier: opaskové puzdro, podpažné puzdro a stehenné puzdro.

Opaskové puzdro je určené hlavne pre tých, ktorý vyžadujú mať zbraň stále poruke. Nevýhoda tohto typu puzdra vzniká v prípade nosenia ťažšej zbrane. Nosenie ťažšej zbrane na opasku môže byť preto namáhavé a nepríjemné. Preto v prípade ťažšej zbrane sa viac odporúčajú práve stehnové alebo podpažné puzdra na zbrane. Tieto puzdra na zbrane síce znamenajú menší komfort čo sa týka obsluhy zbrane, ale zase umožňujú pohodlné nosenie aj ťažšej zbrane.

Puzdro na dlhú zbraň

puzdro na zbraň

Puzdro na zbraň vyberajte rozvážne

Keďže dlhé zbrane sú doménou hlavne poľovníkov a športových strelcov, puzdro na zbraň tu plní inú funkciu. Má chrániť zbraň iba pri preprave a skladovaní, nie je určené na nosenie zbrane počas jej používania. Preto aj tento typ puzdier je často nahradzovaný priamo kufrom na zbraň, ktorý dokáže ochrániť zbraň lepšie aj napriek horšej manipulovateľnosti.

Výber správneho puzdra nie je jednoduchá vec. Preto je potrebné konkrétny typ obzvlášť dobre zvážiť a nakupovať premyslene. Veď aj výberu konkrétnej zbrane ste venovali dlhú dobu, prečo potom podceňovať práve výber puzdra na zbraň.

Komentovať