Ako vyberať svietidlá pre chodbu, predsieň či kúpeľňu?

svietidlá

Pri zariaďovaní domu alebo bytu treba myslieť aj na to, že vhodne zvolené svietidlá sú veľmi dôležité aj pre miestnosti ako napr. chodba, predsieň či šatník.

Ak práve vyberáte vhodné svietidlá pre svoj byt či rodinný dom, zvážte okrem atraktívneho dizajnu predovšetkým účel, na ktorý potrebujete svietidlo používať. Potrebujete centrálne osvetlenie miestnosti alebo skôr musíte dostatočne osvetliť pracovný stôl či pracovnú plochu v kuchyni, prípadne vyberáte len nepriame náladové osvetlenie, ktoré má skôr úlohu dekorácie? Požiadavky na druh osvetlenia sú rôzne a aj keď sa zväčša zameriavame na výber svietidiel a lámp do obývacích a detských izieb či kuchyne, nemali by sme podceňovať ani osvetlenie chodieb, predsiení či kúpeľne, ktoré majú často najväčší deficit prirodzeného denného svetla.

Správne svietidlá pre vašu chodbu a predsieň

Predsieň, chodba či šatník sú obytné priestory, v ktorých je zvyčajne potrebné umelé osvetlenie aj počas dňa a mali by disponovať kvalitným a správnym osvetlením rovnako ako ostatné miestnosti aj napriek tomu, že chodbami a predsieňami iba prechádzame a nevyužívame ich k dlhšiemu pobytu.  Nástenné, stropné či bodové svietidlá na chodbách sú dôležité najmä z hľadiska bezpečnosti a dobrej orientácie v priestore. Pri  vstupných a dlhých chodbách alebo schodiskách je dobrým riešením aj senzorické osvetlenie, ktoré zareaguje na váš pohyb okamžitým rozsvietením a po určitom čase sa automaticky vypne.

Vyberáme osvetlenie do kúpeľne

svietidlá

Osvetlenie do kúpeľne – aké je najvhodnejšie?

Výber a umiestnenie svietidiel v kúpeľni je potrebné dôkladne premyslieť a netreba zabúdať ani na fakt, že do kúpeľní vyberáme svietidlá, ktoré sú určené do vlhkého prostredia (platí to najmä pre svietidlá v blízkosti vane a sprchových kútov), pretože v tejto miestnosti musíme riešiť osvetlenie zároveň s bezpečnosťou. V kúpeľni si s jedným centrálnym svietidlom či lampou nevystačíte a oveľa lepší komfort aj osvetlenie dosiahnete použitím viacerých zdrojov, napríklad kombináciou stropného svietidla s bodovým osvetlením zrkadla či priestoru pri umývadle, nad vaňou alebo v oblasti sprchového kúta. Svietidlá do kúpeľne sú dostupné aj v rôznych setoch, ktorých súčasťou je nielen centrálne, ale aj doplnkové osvetlenie v jednotnom dizajne.

Komentovať