Ako správne vybrať farbu na stenu?

Počasie sa postupne zlepšuje, teplota pozvoľna stúpa. Čo to znamená pre naše príbytky? Vy alebo aspoň vaši susedia v paneláku čoskoro započnú dlho plánovanú prerábku bytu. Nie je to nič príjemné. Všadeprítomná špina a hluk nie sú zrovna veci, ktoré patria k domovu. Preto treba brať ohľad na svojich susedov, a ak prerábajú, tak byť trpezliví. Rovnako to platí aj v opačnom prípade, verte, že ak prejavíte svoje pochopenie, budú ho mať pre vás aj oni. Medzi posledné štádia prerábky patrí farba na stenu. Viete však podľa čoho si ju vybrať? 

farba na stenu

Farba na stenu by mala korešpondovať s nábytkom.

Farba na stenu podľa orientácie okien

Keď vyberáte farbu na stenu, berte ohľad na orientáciu vášho bytu. Pokiaľ sú okná orientované na juhozápad býva počas leta v miestnosti veľmi horúco. V takom prípade by ste sa mali vyhnúť teplým odtieňom ako je červená, oranžová alebo žltá. Existencia takej farby by pocit horka ešte viac umocňovala. Teplé farby sa naopak hodia do izieb, kam slnko svieti zo severu. Na optické rozšírenie izieb sú najvhodnejšie farby modrá a zelená, čiže studené farby. Pôsobia sviežo a nepútajú pozornosť. Farba na stenu sa musí vyberať dôkladne.

farba na stenu

Biela farba na stenu je najpreferovanejšia.

Svetlosť farieb ovplyvňuje vizuál izby

Svetlosť farieb patrí medzi vlastnosti, na ktoré by ste sa mali zamerať. Každá jedna farba má svoju vlastnú škálu odtieňov, či už svetlých, ale aj tmavých. Svetlosť vyberáme podľa veľkosti izieb, ktoré potrebujú namaľovať. Tmavé odtiene priestor zužujú a tvoria kľudný a reprezentatívny vzhľad. Svetlé odtiene izbu prevzdušnia a opticky rozšíria. Môžete tieto typy farieb aj skombinovať, na to však potrebujete mať dobrý cit. V prípade výrazného nepomeru farieb môžete docieliť presne opačný efekt, než o ktorý ste mali pôvodne záujem. Do obývačiek sa odporúča naniesť teplé farby ako žltá alebo oranžová. V kuchyni môžete použiť výraznú červenú, zelenú alebo žltú. Nezabudnite vyberať na základe farieb nábytku v kuchyni a jej vybavenia. Do izieb, kde trávite čas len spánkom je najideálnejšia voľba vo forme modrej alebo fialovej či ružovej. Potom sa vám bude lepšie zaspávať. 

Komentovať