Ako si vybrať vhodný ventilátor do horúceho leta?

ventilátor

Aj stropný ventilátor je výborný pomocník v letných dňoch

V sparných letných dňoch hľadáme akýkoľvek spôsob, ako sa aspoň na chvíľu schladiť. Nie každý má to šťastie, že môže preležať horúci letný deň pri vode. Väčšina z nás musí vydržať v kanceláriách, za sklami okien bytov, do ktorých sa opiera intenzívne slnko. Ak je vonku také teplo, že pravidelná výmena vzduchu vetraním nie je nič platná, treba si pomôcť inak. Vysoké letné teploty sa nám budú ľahšie prekonávať s ventilátorom, ktorý má oproti klimatizácii výrazne nižšiu obstarávaciu cenu a je ekonomickejší i ekologickejší.

Ventilátor a jeho výhody

Oproti klimatizácii má ventilátor hneď niekoľko výhod. Tou hlavnou je šetrnosť k ľudskému zdraviu. Pri používaní klimatizácie totiž často dochádza k neprirodzenému podchladzovaniu miestnosti. Niekoľkohodinový pobyt v takto klimatizovanej miestnosti pripomínajúcej chladničku a následné rýchle prechody do vonkajšieho horúceho prostredia, sú častou príčinou mnohých ochorení. Dochádza k celkovému oslabeniu imunity, objavujú sa bolesti hlavy a často sa dostavia aj nepríjemné angíny.

To sa vám počas používania ventilátora nestane. K ďalším výhodám ventilátorov patrí ich neporovnateľne nižšia cena, jednoduchá inštalácia i nenáročná prevádzka.

Aký ventilátor si vybrať?

ventilátory

Netradičný ventilátor

Ventilátor vyberajte podľa toho, kde ho budete pravdepodobne najčastejšie využívať.

Na trhu je široká ponuka rôznych druhov, ktoré sú v rôznych cenových reláciách. Aby ventilátor efektívne vymieňal vzduch, riaďte sa počtom výmen vzduchu v miestnosti za hodinu.

Zistite si objem miestnosti, do ktorej má byť ventilátor umiestnený. Následne zistený objem vynásobte požadovaným počtom výmen vzduchu, čím zistíte, aký výkon by mal daný ventilátor mať.

 

 

 

Veľkosť, bezpečnosť a komfort

ventilátory

Klasický stolný ventilátor

Na trhu sa stretnete s ventilátormi rôznych veľkostí. Vyberajte si predovšetkým podľa toho, kam sa chystáte prístroj umiestniť. Ak hľadáte model, ktorý chcete mať priamo na pracovnom stole, konferenčnom alebo nočnom stolíku, postačí vrtuľa s menším priemerom.

Pri výbere ventilátora treba klásť veľký dôraz aj na bezpečnosť. Všetky moderné ventilátory sú opatrené kovovou mriežkou, ktorá bráni kontaktu s rotujúcimi lištami. Z hľadiska bezpečnosti je dobré vyberať tiež dostatočne stabilné ventilátory.

Ďalším faktorom, ktorý by vás mal pri nákupe ventilátora ovplyvňovať, je hlučnosť. Komfortné užívanie umožňujú tiež moderné ventilátory na diaľkové ovládanie. Mnohé ventilátory majú dokonca zabudovanú funkciu „ionizácie“, ktorá prináša efekt sviežeho vzduchu akoby po daždi. Existuje aj možnosť nastavenia nočného režimu, pri ktorom je minimalizované riziko prechladnutia z prievanu pri spánku. Intenzita fúkania sa postupne znižuje.

Komentovať