Ako si vybrať puškohľad na vzduchovku?

Ste majiteľom novej vzduchovky a občas si radi rekreačne zastrieľate na vhodný terč? Nie ste však spokojný s bežnými mieridlami na svojej vzduchovej zbrani a chcete dosiahnuť pri presnoti svojej streľby lepšie výsledky? Potom je jedinou vhodnou cestou vybrať si dobrú optiku na svoju vzduchovku. Medzi základné typy optických zameriavačov na ručné zbrane patrí kolimátor alebo puškohľady.

Kolimátor alebo radšej puškohľady?

Ako sa dá jednoducho vysvetliť rozdiel medzi kolimátorom a puškohľadom? Kolimátor slúži ako reflexný zameriavač. Samotný cieľ nepribližuje. Slúži len na lepšie zacielenie pomocou bodu premietaným na vlastné sklíčko zameriavača. Kolimátor používa na tieto účely svetelný bod. Naproti tomu puškohľad vám cieľ priblíži a premietne na neho tzv. kríž, ktorý sa u jednotlivých druhov puškohľadov môže líšiť.

puľkohľady

Puškohľady zlepšujú vašu presnosť.

Na puškohľade asi netreba šetriť

Pokiaľ je pre vás výber optiky na vzduchovku úplne nová vec, počítajte s tým, že vás puškohľad môže vyjsť aj dosť draho. V niektorých prípadoch sa cena puškohľadu vyšplhá až na cenu samotnej zbrane. Aj tu ale platí, že za kvalitu sa oplatí zaplatiť. Pri streľbe na väčšie vzdialenosti sú puškohľady veľmi dobrou pomôckou. Dokážu priblížiť cieľ 4 až 32 krát. Pri vyberaní puškohľadu na vzduchovku musíte poznať základné parametre optických zameriavačov. Bežný strelec si vystačí s parametrami 4×32, kde 4 znamená zväčšenie a 32 veľkosť objektívu, ktorá určuje svetelnosť.

puškohľady

Puškohľady sa dajú jednoducho nastaviť.

Šošovka, objektív, tubus

Vyberajte vždy taký puškohľad, ktorý má čistý a ostrý obraz až k okrajom šošovky. Odporúča sa voliť sklenenú šošovku a dávať si pozor, aby bola číra a nerozmazaná. Čím vyššia svetelnosť je požadovaná, tým väčší objektív si vyberte. Myslite ale na to, že väčší objektív znamená aj ťažší puškohľad pripevnený na vzduchovku. Vyššia hmotnosť môže byť nepraktická hlavne pri streľbe v pohybe. Odporúča sa preto voliť strednú dĺžku 32 mm. Úzko s veľkosťou objektívu súvisí aj priemer tubusu medzi okulárom a objektívom. Štandardný rozmer je 1 inch, čo je 25,4 mm.

Komentovať