Ako si vybrať nábytok domov

Obývacia stena

Obývacia stena na TV

Keď bývate sami alebo s rodinou, vaša obývacia miestnosť je hádam tá najdôležitejšia. Toto je miesto, kde trávite všetci spolu najviac času, je to izba, do ktorej vítate vašich hostí. Zároveň je to izba, v ktorej oddychujete večer pri TV. Preto sú nábytok a doplnky v tejto miestnosti veľmi dôležité. Vybrať nábytok, ktorý vytvorí príjemnú atmosféru, teplo domova, komfort a zároveň zabezpečiť, aby nábytok vyzeral vkusne, usporiadane, bol praktický a spĺňal svoj účel, je niekedy skutočne dosť zložité. Tí, čo si s tým dlho lámu hlavu, môžu osloviť interiérové štúdio, teda nejakých návrhárov a dizajnérov. Potom sa už len upresnia všetky požiadavky a dizajnér navrhne perfektné riešenie. Tí, čo radšej „navrhujú“ sami, no nevedia ako začať, ponúkam niekoľko rád pri výbere optimálneho nábytku.

Návrh

Aj keď nie ste návrhármi sami, je dobré hneď na začiatok urobiť si nejaké nákresy, plány a zapísať si všetky potrebné miery. To vám pomôže aspoň zhruba pri predstave, koľko nábytku do danej miestnosti môžete dať, ktorý nábytok sa kam hodí a podobne. Pri nákrese nezabúdajte pridať nejaký priestor aj na voľný pohyb v miestnosti – v závislosti od toho, na čo bude daná miestnosť využívaná. Najskôr si zakreslite veľké kusy nábytku a potom aj tie menšie. Ak budete kupovať napr. rozkladacie sedačky, mali by myslieť aj na to, aby okolo nich ostalo dostatok miesta na pohyb, keď sú rozložené.

Na návrh si nakreslite aj kde je vchod do miestnosti alebo teda dvere a všetky okná. Meranie je veľmi dôležité, pretože vám napovie, koľko miesta máte napríklad pri stene od dverí tak, aby ste nenakúpili komodu / skrinku / stolík, ktorý bude vyčnievať a prekážať v tom, aby sa dvere dali zatvoriť.

Malý tip: nakreslite si radšej dva návrhy – ako plán A a plán B, aby ste mali istotu, že sa aspoň jeden z týchto plánov podarí.

Výber nábytku

Začnite so základnými a najväčšími kúskami, pretože nábytok ako posteľ, skrine, sedačky, stoly, atď. zaberú logicky najviac miesta, nekupujete ich každý týždeň a väčšinou, ako ich umiestnite raz, tak tam aj ostatnú po niekoľko rokov. Menšie kusy nábytku môžete dokupovať postupne, pridávať, odoberať a presúvať.

Nábytok väčších rozmerov sa oplatí nakupovať dôkladnejšie. Nebojte sa investovať aj viac peňazí. Pevný, stabilný a kvalitný nábytok oceníte „dnes i zajtra“. Kvalitný nábytok je síce o niečo drahší, no má dlhú životnosť a častokrát aj vyzerá omnoho lepšie. Ak máte radi extravagantnosť, experimentujte radšej s doplnkami, než so samotným nábytkom.

Nábytok ako sedačky a postele môžete odskúšať aj priamo v predajni, najmä rozkladacie sedačky, aby ste mali istotu, že s nimi budete vedieť manipulovať aj doma.

Nábytok

Taliansky nábytok do obývacej izby

Komentovať