Ako sa zbaviť rias v záhradnom jazierku

Zelené vláknité riasy trápia väčšinu majiteľov záhradných a kúpacích jazierok. Pomáha jazierková chémia a dajú sa efektívne riasy odstrániť z jazierka? Poďme sa spolu na to pozrieť detailnejšie.

jazierka

Pre dlhodobý test sme siahli po dvoch prípravkoch, ktoré sú určené na boj s riasou. Prvý prípravok je určený na okamžitú likvidáciu zelených vláknitých rias a druhý má zabraňovať ich rastu v jazierku.

Prípravok na okamžité odstránenie rias FIAP Algoxan

Renomovaná nemecká spoločnosť FIAP GmbH nám pre účely testu poskytla ich prípravok FIAP Algoxan. Jedná sa o biely hrubší prášok kryštálovej konzistencie, ktorý sme podľa návodu výrobcu aplikovali priamo na vodopád a brehy jazierka, ktoré boli výrazne postihnuté vláknitou riasou. V závislosti od množstva rias je potrebné aplikovať 50-100 ml na meter štvorcový plochy jazierka.

Po aplikácii sme v priebehu 3 minút spozorovali prvé účinky prípravku. Z dna stúpali drobné bublinky a na hladinu vyplávali prvé čiastočky rias. Po zhruba 5 minútach bol účinok badateľný veľmi výrazne a na hladine už plávalo množstvo vláknitých rias. Po desiatich minútach už účinky prípravku odzneli. Ostalo už len riasy z hladiny jazierka pozbierať.

jazierka

Hladina jazierka 5 minút po aplikácii prípravku FIAP Algoxan

Výhody prípravku FIAP Algoxan

 • Jednoduchá aplikácia.
 • Rýchly účinok.
 • Nízka cena.
 • Pri aplikácii sa súčasne okysličí jazierko.
 • Prípravok sa dá použiť aj na očistenie kameňov od usadeného kalu a zapadnutého lístia.

Nevýhody prípravku FIAP Algoxan

 • Slabší účinok v mäkkej vode a pH vyššom ako 8,5.
 • Nutnosť mŕtve riasy zozbierať z hladiny jazierka bezprostredne po aplikácii.
 • Neúčinkuje preventívne.

Zhrnutie hodnotenia

S účinkom prípravku sme boli veľmi spokojní, a to najmä s jeho rýchlosťou účinku a pridanou hodnotou za ktorú považujeme, že súčasne s odstránením rias vyčistí jazierko od usadených listov a bahna. Pri aplikácii však treba dať pozor, aby sme prípravok nenasypali priamo na listy lekien, pretože do nich narobí dierky.

Jeho účinok je slabší v mäkkej vode čo však nie je problém, nakoľko na Slovensku je v 95 % jazierok voda tvrdšia. Ako najväčšiu nevýhodu by sme spomenuli fakt, že FIAP Algoxan nepôsobí preventívne proti rastu vláknitých rias. Teda riasy len odstráni, no nezabraňuje ich ďalšiemu rastu.

Prípravok na prevenciu rastu rias Algae STOP

Anglický prípravok Algae STOP, ktorý sme si vybrali do testu ako druhý je určený k zabráneniu tvorby rastu vláknitých rias v jazierku. V balení sme našli biely, veľmi jemný prášok, ktorý sme na základe návodu na použitie začali aplikovať do jazierka v množstve 5 gramov na každých 10.000 litrov vody, a to raz týždenne.

Po prvom týždni naše záhradné jazierko nevykazovalo žiadne známky zlepšenia, čo sa týka rias. Po týždni sme teda opäť aplikovali odporúčané množstvo prípravku. Po 10 dňoch od prvej aplikácie sme zaznamenali, že vláknité riasy v jazierku strácajú sýtu zelenú farbu. Po tretej pravidelnej dávke, teda po 20 dňoch od prvej aplikácie, sa začali vláknité riasy v jazierku rozpadať a zvyšky mŕtvych rias sa v čoraz väčšom množstve začali usádzať na brehoch a dne jazierka.

jazierka

Prípravok Algae STOP sa v našom teste osvedčil

Súčasne došlo k zhoršeniu čistoty vody, čo spôsobili odhnívajúce časti mŕtvych rias. Tento problém sme však v priebehu dvoch týždňov zvládli aplikáciou kvalitných štartovacích baktérií, ktoré posilnili účinok nášho biologického filtra. Ten po pár dňoch začal vodu zbavovať zákalu a do dvoch týždňov bola voda v jazierku opäť priezračná.

Je potrebné si uvedomiť, že vláknité riasy v jazierku odstraňujú z vody rozpustené odpadné látky a voda je preto zvyčajne čistá. Keď riasy z jazierka odstránime, tak musíme mať kvalitný biologický filter, ktorý zvládne z vody odstraňovať nitrity a nitráty aj namiesto rias. Inak bude jazierko síce bez nepekných vláknitých rias, no voda bude špinavá a zakalená.

Napriek dočasným problémom so špinavou a kalnou vodou v jazierku, sme s aplikáciou prípravku neprestali. Urobili sme veľmi dobre, pretože keď biologický filter začal vďaka nitrifikačným baktériám pracovať, voda sa vyčistila a číra voda odhalila vysokú účinnosť prípravku Algae STOP – voda bola, a už mesiace je, bez akýchkoľvek náznakov vláknitých rias.

Výhody prípravku Algae STOP

 • Preventívny účinok proti tvorbe vláknitých rias.
 • Pri pravidelnej aplikácii nevznikajú problémy s čistotou jazierka súvisiacou s rozkladom mŕtvych rias v jazierku.
 • Prípravok sa predáva v praktických baleniach, podľa objemu jazierka – na celoročné ošetrenie.
 • Možnosť celoročnej aplikácie.
 • Vhodný aj pre kúpacie jazierko či biobazén.
 • Nemá negatívny dopad na ryby, vodné živočíchy a kvitnutie lekien.

Nevýhody prípravku Algae STOP

 • Vyššia cena.
 • Nutnosť myslieť na pravidelnú aplikáciu raz týždenne.

Zhrnutie hodnotenia

Prípravok úprimne prekonal naše očakávania a vyriešil náš dlhodobý problém s vláknitými riasami záhradnom jazierku. Prvotné sklamanie pramenilo z našej nedočkavosti vidieť výsledok jeho pôsobenia. Je to však prípravok, ktorý nezabíja vláknité riasy okamžite, ale zabraňuje ich rastu.

Ak teda máte záhradné jazierko s väčším množstvom rias, odporúčame najskôr zlikvidovať ich testovaným prípravkom FIAP Algoxan, následne zozbierať mŕtve riasy aby nám v jazierku nehnili a až potom začať pravidelne používať prípravok Algae STOP.

Trochu nám trvalo zvyknúť si dávku pravidelne opakovať, no ak si aj vy zvyknete na nutnosť pravidelnej aplikácie, výsledok bude skutočne stáť za to.

Text: Redakcia, Foto: Dalibor Katreniak

Komentovať