Ako nájsť perfektnú obuv na svadbu (2. časť)

V prvej časti som opísala niekoľko rád a tipov, ako si zvoliť správnu svadobnú obuv (no platí to aj pre iné spoločenské udalosti). V tomto článku nájdete pokračovanie, ktoré vám uľahčí rozhodovanie.

Teda po druhé: Nech sú pohodlné

Pohodlie, štýl a vkus

damska-obuvPerfektná dámska obuv na svadbu je nie len krásna ale aj pohodlná. Na svoj veľký deň si zvoľte predovšetkým pohodlnú obuv. Môžete mať akokoľvek nádherné svadobné topánky, pokiaľ v nich nebudete vedieť kráčať a nakoniec si ich aj tak vyzujete, nemá to zmysel.

Zásadne si zvoľte obuv, ktorá vám „sadne“ – správnu veľkosť aj šírku. Stretli ste sa už so situáciou, že ste potrebovali obuv na konkrétnu udalosť, a našli ste práve „tie“, ktoré vám budú ostatné dámy závidieť a „tie“, o ktorých sa budú celý večer rozprávať, ale nemali vašu veľkosť? A tak ste si ich kúpili (menšiu, či väčšiu veľkosť) s pocitom, že na tú jednu príležitosť, v ten jediný večer to vydržíte. – Nesprávne. Ten „jeden“ večer si vôbec neužijete, a verte či nie, topánky, ktoré vám „nesadnú“ nevyzerajú tak nádherne ako v predajni na poličke.

Chyba nie je vo výrobe obuvi

Existujú rôzne doplnky k obuvi, ktoré vám pomôžu pre maximálne pohodlie. Ak vám nevadia vysoké podpätky, no vnútorná stielka je nedostatočne vystlaná, lodičky môžu byť veľmi nepohodlné pri celodennej (alebo večernej) príležitosti. V ktorejkoľvek predajni obuvi si môžete zakúpiť stielky (textilné, penové, vystužené alebo gélové), ktoré si jednoducho vsuniete do lodičiek. Niektoré spoločenské topánky na vysokom podpätku majú veľmi šmykľavú špičku, alebo pri správnej veľkosti lodičiek, vaša rovná päta neudrží opätok, a možno vás jednoducho všetky lodičky otlačia na malíčkoch… ku všetkým týmto nedokonalostiam existuje riešenie. Informujte sa priamo v predajni obuvi alebo u obuvníka.

Obuv na platforme alebo s hrubším podpätkom nie je vždy považovaná za spoločenskú obuv, no v skutočnosti záleží na strihu celej topánky, štýle a farbe. Platformy a širšie podpätky majú však možnosť poskytnúť vám výšku a menší sklon ohnutia chodidiel, a preto sú aj pohodlnejšie a stabilnejšie.

dámska-obuvNekupujte si zbytočne vysoké podpätky ak v nich chodíte ako drevený Pinocchio. Zvoľte si takú výšku podpätku, ktorá je vám najpohodlnejšia a najprirodzenejšia. Nechcete predsa v deň, keď ste stredobodom pozornosti, zažiť nejaký trapas alebo nepríjemnú nehodu.

Moja ďalšia rada: vyhnite sa vysokým ihličkovým podpätkom na svadbe v exteriéri. Ihličkové podpätky nie sú najvhodnejšie na tráve, kameni, piesku, na pôde alebo inom nestabilnom teréne. Ak ste predsa len našli tie „pravé“ topánky na vašu svadbu, a aj pri všetkej pohodlnosti, by ste radšej tancovali na vašej svadbe v rovnej obuvi, (a ak vám to peňaženka dovolí) kúpte si obe. Len sa uistite, či sú obe páry vhodné k dĺžke vašich šiat.

A moja posledná rada znie: skúste pár hodín chodiť doma v novej obuvi (a to platí pre všetky typy obuvi na akúkoľvek príležitosť). Obuv sa mierne prispôsobí vášmu chodidlu, miestami povolí, čo pomôže predísť nepríjemným otlakom pri ich „premiére“ vonku.

Komentovať