Ako funguje bezplienková metóda

Plienky sú súčasťou prvých rokov života pre každé bábätko. Používame ich od nepamäti vo rôznych formách a niektoré z nás si bez nich ani nevedia predstaviť starostlivosť o dieťa. Je to vážne jediný spôsob, ako pristupovať k vyprázdňovaniu svojej ratolesti? Bezplienková metóda si našla cestu aj k našim mamičkám. Jedná sa o populárnu metódu, ktorá má svoje výhody aj nevýhody. Záleží len na tom, čomu prikladáte väčšiu dôležitosť. Prečo sa teda táto metóda derie do popredia záujmu našich mamičiek?

bezplienková metóda

Tepláčiky pre jednoduché praktikovanie bezplienkovej komunikačnej metódy

Bezplienková metóda je založená na komunikácii

Skôr než sa rozhodnete pre bezplienkovú metódu, mali by ste vedieť, že je založená na komunikácii medzi matkou a dieťaťom. Bábätko dáva rôznymi spôsobmi najavo, že je na čase vykonať veľkú potrebu. Osoba, ktorá trávi s dieťaťom množstvo času už vie na základe skúseností a pozorovania rozpoznať o čo ide. A vtedy ho nechá vyprázdniť sa mimo plienky. Zatiaľ čo na Slovensku môžeme povedať, že je bezplienková metóda niečím novým, resp. alternatívnym, tak vo svete ide o bežnú vec. Čo patrí medzi spomínané gestá dieťaťa v čase potreby? Môže ísť o plač, nepokojné sa vrtenie, konkrétne gesto alebo mimika. Prípadne sa prestane venovať tomu, čo predtým zaujalo jeho pozornosť. Každé dieťa je iné a preto sa nejedná o exaktnú vedu. Koniec koncov mamička si pozná svoje dieťa najlepšie.

bezplienková metóda

Minimálna plienka je vhodná nie len pre bezplienkové bábätka(BKM), ale i pre deti učiace sa na nočník.

Plusy a mínusy

Ani bezplienková metóda sa nezaobíde bez mínusov. Mnohokrát mamičkám dôjde trpezlivosť než sa správne naučia túto metódu využívať. Lenže metóda si vyžaduje svoj čas, aby mamička dokázala spoznať signály pre jej správne využívanie. Jedná sa o metódu vhodnú viac na doma než na cestovanie a na návštevy svojich známych. Vtedy je vhodnejšia plienková metóda. Naopak je to ekologická alternatíva, ktorá umožňuje úsporu peňazí za pravidelné útraty na plienkach. Pomocou bezplienkovej metódy si vybudujete vzťah s dieťaťom. Dôležité je aj zdravotné hľadisko. Jednak poskytnete bábätku pohodlie, ale aj znížite riziko infekcie a pokožka nebude tak náchylná na výskyt vyrážok, prípadne zápalom. Keď sa to správne naučíte, bude to pre vás hračkou. Ako sa rozhodnete už ponecháme na vás.

Komentovať