Aká je pôda z vašej záhrady?

Každý, kto vlastní svoju malú alebo väčšiu záhradku vie, že starostlivosť o ňu je veľmi dôležitá. Či už plánujete využívať vašu záhradu len na letný oddych s rodinou a priateľmi, alebo plánujete rôzne výsadby do vašej záhrady (kvetiny, stromy, ovocie, zeleninu či bylinky…), mali by ste váš kúsok zeme poznať. Skúste si spraviť sami zopár jednoduchých testov.

záhrady

Ešte predtým, než začnete sadiť, otestujte svoju pôdu záhrady

Jednoduchý test o prítomnosti živých organizmov v pôde vašej záhrady

Kto vlastne okrem nás ešte žije v tej našej záhrade? Ak má prírodný charakter, je v nej jazierko, tak je určite obľúbeným miestom aj pre mnohých voľne žijúcich tvorov. A dosť ich je viditeľných aj pod povrchom v pôde vašej záhrady. Vezmite si teda rýľ, vykopte na niekoľkých miestach pôdu na hĺbku rýľa, rozprestrite ju jemne na vhodnú podložku. Voľným okom sledujte pohyb a život v nej. A počítajte, hlavne počet dážďoviek, ako aj iného hmyzu. Takže hurá do záhrady za dážďovkami! A nezabudnite na svoje ratolesti.

A čo sa dá vlastne počítaním dážďoviek usúdiť?

  • veľmi úrodná a zdravá pôda by mohla mať aj okolo 5 dážďoviek na jedno vyrýľované množstvo materiálu; ak je to výrazne menej, potom je treba pôdu vhodne obohatiť napr. aj správnym hnojením
  • ak napočítame okolo pol tucta aj iného hmyzu (mravce, rôzne chrobáky, stonožky), tak pôdny ekosystém je životaschopný a vhodný pre rast a vývoj pestrých skupín pôdnych mikroorganizmov
záhrady

Otestujte si pôdu

Otestujte tiež z vašej záhrady úrodnosť pôdy

Úrodnosť pôdy je jej schopnosť poskytovať rastlinám také životné podmienky, ktoré môžu uspokojiť ich požiadavky na vodu, živiny a pôdny vzduch v priebehu celého vegetačného obdobia a tak zaistiť ich úrodu. Úrodnosť je teda kombináciou vlastností zloženia pôdy, jej vlhkosti, prevzdušnenia a schopnosti odvodnenia. Takže hurá do záhrady! A vezmite si do dlane peknú čerstvo vykopanú hrudu z vašej záhrady.

Stlačte si vzorku pôdy medzi svojimi dlaňami. Drží vzorka hliny svoj tvar aj keď dlane uvoľníte? A teraz do nej pichnite prstom. Rozpadne sa ľahko na nejaké kúsky?

Takže už úplne na záver, čo aj z toho sa dá jednoducho usúdiť?

  • ak sa pôda po stlačení nevytvaruje, je asi príliš suchá, pieskovitá alebo dosť chudobná na zdravé kolónie pôdnych baktérií
  • ak stlačená vzorka pôdy drží pohromade aj po našom pichnutí prstom, potom je dosť pravdepodobné, že je príliš mokrá, hustá a plná ílovitej substancie.

Viac tipov a rád nájdete aj TU.

Komentovať