Airsoftové zbrane – na akom princípe zhruba fungujú?

airsoft zbrane

Rôzne airsoft zbrane

Airsoft zbrane sú zbrane vystreľujúce malé guľôčky s priemerom 6 mm alebo 8 mm. Sú založené a fungujú na princípe stlačeného vzduchu. Ich vlastné pomenovanie pochádza z anglického výrazu „airsoft guns“ alebo občas aj „soft air guns“. Tieto druhy zbraní môžu byť nabíjané manuálne, elektricky alebo môžu strieľať pomocou stlačeného plynu. Hoci všetky tri modely airsoftových zbraní pracujú na rovnakom princípe. Patrične stlačený plyn (vzduch) vystreľuje guľôčku. Všetky základné typy zbraní požívaných pri airsoftových bojových hrách majú samozrejme svoje výhody aj nevýhody.

Manuálne airsoft zbrane

Krátke a dlhé ručné airsoft zbrane sú určené pre strieľanie jednotlivých striel a využívajú energiu stlačenej pružiny. Tá tlačí na piest, kde vznikne pretlak, ktorý pomocou trysky guličku vystrelí. Pred každým výstrelom sa airsoftová zbraň musí znovu manuálne natiahnuť. Úsťová rýchlosť strely dlhšej ručnej zbrane býva okolo 120 m/s a krátkej manuálnej okolo 60 m/s. Do kategórie dlhších airosoftových ručných zbraní patria pušky, samopaly a vlastnú kategóriu tvoria brokovnice.

Plynové airsoftové zbrane

airsoft

Plynová airsoftová zbraň

Pri tomto type zbrane je gulička vystreľovaná tlakom plynu, ktorého skladovacia nádoba je obvykle súčasťou zásobníka. Tieto airosoft zbrane sú buď poloautomatické alebo plne automatické. Zvyčajne majú väčší dostrel ako manuálne zbrane. Najobľúbenejšie sú plynové airsoftové pištole. Existujú aj pušky, automatické pušky a samopaly. Za hlavnú nevýhodu týchto zbraní je považovaná nutnosť dopĺňania plynu a jeho meniace sa vlastnosti pri rôznych teplotách. Tieto zbrane majú tiež najčastejšie zo všetkých airsoftových zbraní zabudovaný spätný ráz, ktorý inak chýba. Úsťová rýchlosť týchto zbraní je rôzna, od 60 m/s až po 150 m/s. Obvykle sú poháňané zmesou propán-butánu a ďalších látok, v poslednej dobe sa objavuje aj pohon na CO2 bombičky. Tento pohon má lepšie vlastnosti pri nízkych teplotách a často vyšší výkon.

Elektrické airsoft zbrane

airsoft zbrane

Elektrická airsoft zbraň

Táto zbraň používa k svojmu pohonu obdobne ako manuálne zbrane stlačený vzduch. Piest však naťahuje zabudovaný elektromotorček s pomocou sústavy ozubených koliesok. Tieto zbrane tiež umožňujú plne automatickú streľbu, s frekvenčnou rýchlosťou aj cez 1800 rán za minútu. Úsťová rýchlosť strely sa pohybuje od 90 m/s až po 180 m/s. Pri tejto rýchlosti sa dá už protihráčovi na menšiu vzdialenosť aj ublížiť. Priemerný účinný dostrel elektrickej zbrane môže byť až 80 m. Preto je veľmi dôležité pri používaní elektrických airsoft zbraní prísne dodržiavať bezpečnostné pravidlá a vopred dohodnuté fair play zásady.

Tento typ zbrane má v základnej verzii dostrel zvyčajne okolo 40-55 metrov. Airsoft zbraň využívajúca elektromotorček a napájaná energiou zo vstavanej batérie je relatívne presná. Ak vás táto airsoftová zábava či druh športu zaujme, potom sa dajú dokúpiť ďalšie vylepšenia a doplnky. Štandardná úsťová rýchlosť v základnej verzii sa pohybuje okolo 90 m/s. Elektrická airsoftová zbraň patrí k najpopulárnejším zbraniam v tejto kategórii. Hlavnou výhodou je streľba dávkou s kadenciou porovnateľnou s ostrými zbraňami. Viac o airsoft zbraniach sa môžete dočítať aj TU.

 

Komentovať