5 top jedál na dovolenke v Egypte

Egyptská kuchyňa ponúka výber toho najlepšieho z niekoľkých európskych kuchýň. Egyptské jedlá nie sú možno na vzhľad také upravené ako napríklad francúzske alebo talianske. Zároveň však nie sú ani ťažké ako niektoré potraviny v Arabskom zálive a tiež nepodlieha masívnemu  množstvu korenia. Egyptská kuchyňa je jednoduchá no veľmi chutná, v čom spočíva jej krása.

V zdravom tele, zdravý duch

dovolenka-egypt

Množstvo egyptských jedál spočíva vo veľkom množstve zeleniny a strukovín, omnoho viac, než mäso. Funguje to takto už tisícročia a to predovšetkým preto, že zelenina je oveľa lacnejšia. Napriek tomu, v nižšie uvedených jedlách sa objavuje mäso, čo pri vyváženej strave v kombinácii mäsa a zeleniny, robí zázraky pre telo.

Všetky suroviny na výrobu egyptských jedál možno dostať kdekoľvek v krajine. Niektoré regióny však ponúkajú mierne odlišné odrody surovín, záleží to od toho kde boli vypestované. Každý región tiež pridáva svoju vlastnú jedinečnú chuť alebo mierny „šmrnc“ k receptu.

Na dovolenke v Egypte určite ochutnajte tieto jedlá:

1. Ful wa Tameya – Fazule Fava a Falafel

Je to klasické „fast food“ vyrobené z fazule Fava, ktoré sa varia celú noc v masívnom guľatom hrnci zvanom Qedra. Falafel je vyrobený z drvenej fazule Fava, ktorá sa neskôr rozmieša a vyrobí sa z nej kaša. Následne sa z nej urobia hrubé placky, ktoré sa vyprážajú. (Libanonský falefel je vyrobený z hummusu, ktorého základ je cícer.) Toto jedlo je skvelé a výborné pre vegetariánov.

2. Kushari

Skladá sa z ryže, čiernej šošovice, špagiet + iného druhu cestovín, hummusu, karamelizovanej cibule a silnej paradajkovej omáčky. Všetky ingrediencie sa zmiešajú dohromady, pridá sa trochu horúcej omáčky a kyslej zálievky. Znie to možno trošku chaoticky, no v skutočnosti je to ozajstná pochúťka.

3. Kabab wa kofta – Grilované mäso

Sú to grilované mäsové kocky a kebab, typicky vyrobený z teľacieho alebo jahňacieho mäsa.  Podávajú sa s chlebom alebo zeleným šalátom a omáčkami tahini, baba ganoush a tzatziki. Mäso je grilované na drevenom uhlí. Tieto mäsové kocky sú takmer nutnosťou na stole každého milovníka mäsa v Egypte.

4. Sugoq wa Kibdah Iskandarani – Klobásky a pečeň

Ďalšou lahôdkou pre milovníkov mäsa, sú pikantné klobásy, varené a dusené v panvici, a podávané s veľmi pikantnou chilli paradajkovou omáčkou. Pečeň sa varí vo svojej vlastnej, pikantnej šťave. Podáva sa s pečivom a kyslými uhorkami.

5. Hawawshi – Egyptský mäsový koláč

Korenené mleté hovädzie mäso plnené v celom bochníku chleba Balady, zapečené v peci alebo v trúbe. Toto je skutočná pochúťka, ktorá sa dá konzumovať v teplom aj studenom stave ako hlavné jedlo alebo rýchle občerstvenie medzi hlavnými jedlami (olovrant).

Egyptská dovolenka je ideálna dovolenka, pretože okrem prírody, historických atrakcií a kultúrnych podujatí, vám ponúka aj vynikajúcu kuchyňu. Taký pocit egyptskej dovolenky si môžete priniesť aj domov. Niektoré egyptské jedlá majú špeciálne prísady, no vo väčšine sú to suroviny, ktoré ľahko získate aj na Slovensku.

dovolenka-egypt1

Komentovať