Vikingovia plavby milovali ako svojich bohov
Význam plavby po mori bol pre niektoré národy tak obrovský, že ovplyvnila ich kultúru a spôsob života. Môžeme si položiť otázku, kde by boli Vikingovia bez lodí. Pravdepodobne by zostali navždy izolovaní v Škandinávií a žili by si skromným životom vo svojich osadách. Ich rozmach nastal v 8. až 11. storočí, kedy sa vydávali na svojich unikátnych lodiach naprieč novým objaviteľským výzvam a lúpežám na pobrežiach ostatných národov alebo dokonca vo vnútrozemí po riekach. Strach sa z Vikingov šíril naprieč celou Európou. Radosť z nich nemali najmä Angličania, Frankovia a Germáni. Počas svojich výpadov sa dostali až do Kyjeva. Ich lode boli rýchle, úzke a ľahké, čo im umožnilo sa plaviť aj po plytkých vodách.
Plavby, ako súčasť života Vikinga
Svet a život Vikingov nebol v porovnaní s dneškom vôbec komplikovaný. Mali svojich bohov, ako napríklad Ódina. Verili na posmrtný život vo Valhalle, venovali sa poľnohospodárstvu, výchove detí a vojenským bojom. Zatiaľ, čo boli muži na výpravách za bohatstvom sa ženy starali o opustené dediny. Ich rola v spoločenskom ponímaní bola tak veľká, že sa dali považovať za takmer rovnoprávne. Dokonca mohli aj bojovať, čo bolo v tej dobe pre zvyšok sveta takmer nemysliteľné. Asi netreba dvakrát hádať, čo bolo primárnou potravou pre týchto severanov. Rybolov tvoril základ pre získavanie potravy pre obyvateľstvo. Plavby boli na dennom poriadku.
Zo Škandinávie až do Kanady
Hoci sa, ako o objaviteľovi Ameriky hovorí o Kryštofovi Kolumbusovi, skutočnosť je trošku iná. Erik Červený sa už v roku 980 vydal na plavby po Atlantickom oceáne. Počas svojej cesty sa vylodil v Grónsku, kde založil prvé osady. Jeho syn Leif pokračoval dokonca ešte ďalej na západ. Vylodil sa so svojou posádkou na východnom pobreží dnešnej Kanady. Dôvodmi, prečo Vikingovia opúšťali svoje domovy bol populačný boom. Darilo sa im, čo sa prejavilo aj na zväčšujúcej sa populácii. Zdroje surovín a bohatstva boli obmedzené, a tak, preto, aby zabezpečili svoje potomstvo, museli hľadať inde. Mnohí z nich na to doplatili svojimi životmi, ale kto vtedy neriskoval, nič nemal.