Spánok a matrace – čo by ste mali vedieť
Poznáte to. Ste unavení. Mohli by ste si hneď teraz zložiť hlavu na stôl a zaspať. Možno ste išli predošlú noc neskoro spať, možno ste sa celú noc prekrúcali v posteli a nevedeli zaspať, alebo ste sa prebudili príliš skoro, keď bola vonku ešte tma. Poviete si „to bolo včera, dnes sa to už nezopakuje“, ale… Realita je trošku iná. Mnohí si v takomto prípade myslia, že ide o insomniu a hľadajú riešenia v rôznych liekoch.
Aj ortopedické matrace môžu pomôcť niektorým insomiakom
Nespavosť je najčastejšia porucha spánku, ktorá ovplyvňuje priebeh vašich denných aktivít. V takmer polovici týchto prípadov je základný problém choroba, alebo prehnaná konzumácia liekov a kávy. Ďalšia polovica týchto prípadov s nespavosťou vzniká len na základe nesprávneho myslenia a prostredím, v ktorom spíte. Vaša miestnosť, spálňa, by mala byť priestranná, tmavá (pokiaľ máte veľké okno, tak s dostatočne tmavými závesmi), v miestnosti minimalistický nábytok, žiadne zrkadlá, obrazy ani žiadne rušivé predmety. Veľmi dôležité sú aj matrac a posteľ. Ortopedické matrace pomáhajú predovšetkým vášmu fyzickému stavu, no všeobecne kvalitné matrace prospievajú aj vašej psychickej pohode a lepšiemu spánku.
Vyhnite sa dôsledkom nezdravého spánku, ako sú škrípanie zubov, tŕpnutie končatín, nepokoj, stres, chrápanie, námesačnosť a podobne.
Rady a tipy ako dosiahnuť najlepší spánok:
– Okrem vyššie spomínaných rád (posteľ, matrace, prostredie) veľmi pomáha ak chodíte spať každý deň v rovnakom čase – minimálne v pracovných dňoch od pondelka do piatka.
– Tesne pred spaním vypite malý pohár vody.
– Čas si na spánok si nastavte tak, aby ste získali „zlatých“ 7 hodín spánku.
– 4 – 6 hodín pred spaním upustite od kofeínu, ťažkých a korenistých jedál, alkoholu a nepotrebných liekov, ktoré by vás mohli udržiavať hore.
– Nastavte si predspánkovú rutinu, kedy sa pomaly pripravujete do postele (namiesto aktívnej práce, po ktorej už len „odpadnete“ do postele).
– Blokujte všetky rušivé elementy ako svetlá a zvuky.
– Posteľ využívajte len na dve základné aktivity (v posteli žiadne pozeranie TV, čítanie či stravovanie).
– Cvičte pravidelne, no nie tesne pred spaním.
Tu je niekoľko zaujímavostí:
- Spíme lepšie než si sami myslíme. Mnohí si myslia, že trpia nespavosťou, pretože sa ráno budia ešte viac unavení ako pred spaním. Často krát však ide len o nesprávnu voľbu postele, matraca a zorganizovanie nábytku.
- Či pracujeme 8 hodín denne alebo 12, stále potrebujeme rozsah spánku rovnaký. To znamená, že človek nepotrebuje spánok dlhší ako 8 hodín len preto, že pracoval dlhšie. To platí rovnako aj pre ľudí, ktorí robia veľmi ťažkú a fyzicky náročnú prácu, a ľudí, ktorí sedia za stolom.
- Aj vy môžete spať ako bábätko. Pracujete z domu? Alebo nie ste časovo ničím viazaní? Alebo možno potrebujete pracovať aj v noci, pretože ste produktívnejší a sústredenejší? Keď vám viac vyhovuje spať viacnásobne v kratších intervaloch (ako spia napr. bábätká), môžete to skúsiť namiesto jedného 8 hodinového spánku v noci. Je to takzvaný polyfázický spánok. Takýto spánok môžete vidieť aj napríklad u starších ľudí alebo zvierat. Pri EEG testoch sa zistilo, že ľudia sú dvojfázový spáči s dvomi poklesmi bdelosti. Preto mnohí z nás pociťujú každý deň v poobedňajších hodinách únavu a naopak, v noci dostanú „druhý dych“.,