Stierkovanie svojpomocne – ako na to?

Stierkovanie

Stierkovanie áno alebo nie?

Nanášanie stierky je znakom posledných úprav pri stavbách, rekonštrukciách alebo vnútornom zatepľovaní, no samozrejme sa robí aj vtedy, ak je stena poškodená a treba ju opraviť. Na túto činnosť si môžete najať odborníka, no ak ste dostatočne šikovní a nechýba vám chuť do práce, zvládnete to bez problémov aj sami. Aby bolo stierkovanie úspešné a stena bola dokonale hladká, musíte vedieť nielen to, ako stierkovať, ale vedieť si stierku aj správne vybrať. V tomto článku nájdete pár rád ako na to.

Stierkovanie začína výberom stierky

Stierku si vyberáte podľa povrchu, ktorý sa chystáte prekrývať. Ak sa na stene nachádzajú popraskané miesta, je potrebné ich prekryť pružnou vrstvou. Na takýto účel sa teda najviac odporúčajú stierky na báze silikónu. Ak sú ale steny suché, nie sú vystavené pnutiam, a teda nemajú tendenciu praskať, medzi vhodné stierky patria napr. tie na báze minerálov. Stierkovanie minerálnymi stierkami dodá interiéru prirodzenú klímu, pretože steny budú môcť vďaka nim prirodzene dýchať. V praxi sa osvedčili stierky od spoločnosti San Marco.

Stierkovanie

Kvalitné vymaľovanie zahŕňa aj stierkovanie steny

Nanášanie stierky

  1. Ako prvé je potrebné stierku si rozdrobiť podľa návodu na obale, najlepšie vo väčšom vedre. Na stierkovanie si zabezpečte nerezové hladidlo, na ktorý si stierku nanesiete pomocou kelne.
  2. Pre jednoduchšie nanášanie môžete stierku nanášať v hrubších vrstvách. Určite sa stane, že vám niečo popadá aj na zem, preto ak nechcete plytvať materiálom, dajte si ku stene nejakú dosku, z ktorej stierku neskôr jednoducho zoberiete a môžete použiť znova.
  3. Hladidlo, ktoré používate by malo byť nabrúsené, čo vám pomôže k jednoduchšiemu odstraňovaniu prebytočnej stierky a rôznych nerovností, ktoré pri nanášaní môžu vzniknúť. Stierku vyrovnávajte tak, aby bola na všetkých miestach rovnako hrubá.
  4. Keď už na stene nebude ani kus prebytočnej stierky, vezmite si plastové hladidlo, ktorým budete vytvárať štruktúru. (V návode používanej stierky si však predtým prečítajte, či ju náhodou pred finálnou fázou netreba nechať preschnúť.) Plastovým hladidlom môžete vytvoriť rôzne štruktúry a to podľa toho, akým smerom budete stierku hladiť – do kruhu, vodorovne, diagonálne. Použiť môžete aj povrch s tvrdými štetinami či štruktúrované valce s rôznymi vzormi.

Ako vidíte, stierkovanie nie je nič zložité a hravo to zvládne každý šikovný domáci majster. Ak však máte ešte stále pochybnosti, pozrite si videá na internete alebo sa poraďte s odborníkom.

Komentovať