Školská taška má hlavne dobre sedieť
Základnou požiadavkou pre výber školskej tašky by mala byť spokojnosť nášho dieťaťa s pohodlím pri jej každodennom nosení do školy a domov. Pri jej výbere je samozrejme nutné cieleným prístupom odlíšiť to, či osobný postoj dieťaťa k farebnému prevedeniu tašky a znázorneným detským motívom príliš neovplyvňuje aj náš názor ako rodičov. Školská taška jej detské témy, či farby na nej síce hrajú určitú úlohu, ale nemali by byť hlavným kritériom pri našom rozhodovaní.
Hlavne aby školská taška dobre sedela
Určite najdôležitejšou vlastnosťou školskej tašky je dobré anatomické tvarovanie chrbta, ktoré kopíruje prirodzené zakrivenie chrbtice školáka. Zadná strana tašky má byť v bedrovej časti vyklenutá a v hrudnej časti prehĺbená. Nemala by chýbať ani polstrovaná opora pre lopatky dieťaťa. Ak je správne anatomicky tvarovaná, potom bude školská taška dieťaťu dobre sedieť a umožní mu správne držanie tela pri chôdzi. Anatomické tvarovanie je tvorené polstrovanou vložkou chrbta alebo samostatnými prvkami pre jednotlivé oblasti chrbta. Musí byť z mäkčeného materiálu, ale zároveň musí byť dostatočne tvrdé, aby sa pod váhou tašky úplne nestlačilo.
Pohyb dieťaťa s taškou na chrbte by mal byť prirodzený
Ak plná taška nie je pohodlná a niekde dieťa tlačí, môže ho to nútiť do neprirodzených polôh pri chôdzi. Napríklad predsunutého držania hlavy, ramien a celkového prenesenia ťažiska tela dopredu. To nie je pre vyvíjajúci sa pohybový aparát dieťaťa dobré, pretože potom môže dôjsť k jeho nesprávnemu vývoju a v neskoršom veku k bolestiam chrbta. Lekári prisudzujú pôvod častých problémov s chrbtom u dospelých práve do obdobia základnej školy, keď dieťa nenosilo vhodnú tašku alebo ju nenosilo správne, teda na oboch ramenách a tiež s patrične utiahnutými popruhmi. Aj občasné nosenie tašky cez plece môže mať negatívny dôsledok. Práve zle nastavená dĺžka popruhov tiež môže viesť k nevhodnému držaniu tela. Užitočnou výbavou školskej tašky je hrudný pás, ktorý pomáha zlepšovať stabilitu tašky a obmedzuje jej pohyby do strán.