Dobrá pôda do našej záhrady
Veľmi zjednodušene povedané, ak sa pokúšame ohodnotiť vlastnosti pôdy našej záhrady, potom hľadáme vlastne rovnováhu v skladbe a zastúpení jej jednotlivých zložiek alebo frakcií. Ak piesok, prach, íl, humus sú prítomné zhruba v tých potrebných množstvách, potom môžeme mať dobrú hlinu prinášajúcu spokojný úsmev na tvár každého záhradkára.
Dobrá pôda znamená aj dobrú rovnováhu v jej zložení
Stačí teda len nabrať odvahu, chuť a zobrať si so sebou vhodný rýľ, vstúpiť do záhrady a vykopať si vhodný kus čerstvej zeme na hĺbku rýľa. A začať detailnejšie objavovať, čo vlastne tá hlina v našej záhrade obsahuje. Ak to postupne zistíte, potom sa môžete ďalej kvalifikovanejšie rozhodnúť, ako pracovať či skôr spolupracovať s takouto záhradnou pôdou. Čo ona samotná potrebuje, aby bola dostatočne úrodná a plná nutných živín. Čo vlastne do nej v priebehu vegetačnej sezóny treba pridávať, aby sa tie naše rastliny na nej a v nej cítili dobre, zdravo a rástli nám pred očami do krásy a chuti. A húfy živých bytostí v nej a na nej taktiež.
Vediac viac o charaktere a zložení pôdy v záhrade, potom sa môžete rozumnejšie rozhodnúť, na ktoré plodiny sa viac sústrediť, a ktoré radšej úplne vynechať. Trvalé rastliny ako aj ovocné stromy majú určite radšej pieskovité pôdy, zatiaľ čo mnohé zeleniny (melóny, brokolica, kapusta, kaleráb či ružičková kapusta) sa cítia lepšie v hustejších a vlhkejších miestach. Porozprávajte sa občas aj zo susedmi z vášho okolia, dajte si s nimi nejakú šálku dobrého bylinkového čaju a možno zistíte, že majú viac skúsenosti s veľmi podobnou pôdou svojej záhrady, aká je aj u vás v tej vašej záhrade.
Ako odobrať dobrú vzorku pôdy zo záhrady?
Najprv si vyberte vhodné a reprezentatívne miesto v záhrade. Možno by bolo vhodné odobrať si niekoľko vzoriek pôdy záhrady z niekoľkých rôznych miest, hlavne ak je pozemok plošne rozsiahly a charakter pôdy sa v záhrade môže dosť meniť. Odstráňte všetko rastlinstvo a drobné úlomky z povrchu zeme.
S použitím rýľa odoberte peknú vzorku pôdy, s jasným prierezom cez vrchnú časť pôdy. Práve tá má rozhodujúci význam pre jednoročné pestované rastliny. Určite sa vám to nepodarí vhodne urobiť hneď na prvý pokus. Vzorku pôdy si položte do vhodnej vopred pripravenej nádoby. Naštudujte si trocha jej prierez, štruktúru, urobte si nejakú fotografiu, zaznamenajte si zopár poznámok. Odoberte si z toho istého miesto ďalší pôdny materiál, zmiešajte si to všetko v tej nádobe dokopy. Takto by ste mohli mať k dispozícii reprezentatívnu vzorku pôdy z jedného miesta vašej záhrady.
Pre odbornejší rozbor pôdy z vašej záhrady môžete vzorky zaslať do špecializovaných stredísk, no niektoré jednoduché testy môžete vyskúšať aj vy doma. Napíšte mi do komentárov vaše skúsenosti a poznatky z vašej záhrady.