Digestory – poznáte všetky typy?

Digestory sa za uplynulé desaťročia stali našimi veľkými pomocníkmi, ktorí umožňujú odvetrávanie kuchyne počas varenia. Keď sa rozhodnete vysmážať tradičné nedeľňajšie rezne, vaša panvica príde do styku s rozpálením olejom a to je pach, ktorého by ste sa chceli čo najrýchlejšie zbaviť. Častokrát nepomôže ani otvoriť okná, nakoľko pach v byte zotrvá. Preto je dobré mať digestor nad platničkou, ktorý pachy odstráni okamžite po ich uvoľnení.

digestory

Štýlový komínový digestor

Digestory a ich druhy

Pri výbere digestora zohľadňujeme parametre ako je spotreba, veľkosť a typ. V dnešnej dobe nie je ťažké zohnať úsporné digestory. Stačí keď miesto halogénového osvetlenia zakúpite digestor, ktorý má LED osvetlenie a hneď máte nižšiu spotrebu za elektrinu. Veľkosť, rovnako ako pri ostatnom nábytku v kuchyni, patrí medzi najdôležitejšie parametre. Umiestnenie a veľkosť majte na pamäti už pri navrhovaní vašej kuchyne. Tretím dôležitým parametrom je typ digestora. Ten sa nevyberá len na základe dizajnu, ale každý typ má aj svoje špecifické vlastnosti.

Typy digestorov

Na úvod si ich vymenujme.

  • Komínové
  • Ostrovčekové
  • Výsuvné
  • Stropné
  • Rustikálne
  • Rohové
  • Vstavané
  • Podvesné
digestory

praktické výsuvné digestory

Komínové digestory môžete umiestniť priamo medzi závesné skrinky nad varnú plochu. Ich výhodou je, že ich cena sa pohybuje v nižších reláciách, čo z nich robí cenovo dostupné digestory pre väčšinu rodín. Ľahko ich prispôsobíte dizajnu kuchyne. Ostrovčekové digestory sa montujú priamo do sadrokartónového stropu. Dôležité pri montáži je zohľadniť nosnosť stropu, nakoľko sa jedná o výrazný typ digestora, ktorý môže narušiť dizajn vašej kuchyne pri nesprávnom výbere. Pokiaľ máte varnú platničku umiestnenú v rohu vašej kuchyne, určite je dobré zvážiť zakúpenie rohového typu digestora.

Hľadáte najlacnejšiu variantu? V tom prípade odporúčame podvesný digestor. Ten sa umiestňuje pod skrinku so zachovaním úložného priestoru v skrinke. Vzhľadom na svoje rozmery sa hodia do takmer každej kuchynskej linky. Zaujímavým variantom je aj stropný digestor. Jeho výber musíte zohľadniť ešte pred stavebnými úpravami vo vašej kuchyni. Inštaluje sa priamo do sadrokartónu. Jedná sa o moderné riešenie pre väčšie kuchyne. Keďže ho budete mať tesne pod stropom, ovláda sa diaľkovým ovládaním. Aspoň si tak nebuchnete hlavu.

Komentovať