Čínske paličky v skratke
Esenciou čínskej kultúry ako takej sú čínske paličky. Dve rovnako dlhé, väčšinou z dreva vyrobené paličky, ktoré sa používajú na konzumáciu jedla. Sú staré vyše tri tisíc rokov. Najskôr sa používali iba pri varení na zaobchádzanie s horúcim jedlom. Postupne sa stali hlavným nástrojom na jedenie. Po čínsky sa im hovorí „kuàizi“, čo doslova znamená rýchly bambus. V čínskej histórii a folklóre existuje niekoľko legiend o tom, ako boli čínske paličky vynájdené. Aj slávny čínsky filozof Konfucius radil pri jedení používať paličky namiesto nožov pripomínajúcich zabíjanie a násilie.
Skúsili ste niekedy čínske paličky?
Najesť sa s čínskymi paličkami nie je pre bežného Európana až také jednoduché. Vyžaduje si to cvik. Technika držania a hýbania paličkami spočíva v tom, že jedna palička je statická, opretá pri koreni palca a pridržaná prstenníkom. Druhú paličku uchopíme palcom, ukazovákom a prostredným prstom a hýbeme ňou tak, aby sme si mohli nabrať sústo jedla.
Rôznosť materiálov a štýlov
Čínske paličky sa rozšírili z Číny najmä do susedných krajín juhovýchodnej Ázie. Miestni si ich vyrábali z rôznych materiálov, veľkostiach či štýloch. Okrem bambusového dreva sa používajú aj iné materiály ako porcelán, plast, striebro, bronz, kosti, nefrit či slonovina. Čínske paličky bývajú často umelecky zdobené, maľované aj vyrezávané. Môžu byť typicky kužeľovité alebo po stranách hranaté. Na koncoch buď špicaté alebo zatupené. Ich dĺžka je tiež rôzna podľa použitia.
„Paličková“ etiketa
Počas tisícročí používania čínskych paličiek sa zaužívali isté pravidlá, ktoré treba pri stolovaní dodržiavať. Nie je dovolené paličkami búchať o misku s jedlom, keďže tak robia žobráci prosiac o almužnu. Nikdy nesmiete postaviť paličky spolu kolmo do jedla v miske. To totiž pripomína rituál pálenia vonných tyčiniek pri pohrebných obradoch a považuje sa to za nevhodné. Ak použijete paličky na prehrabávanie a šťúranie sa v jedle, bude to považované za extrémne nevhodné a označené ako „kopanie si svojho hrobu“.