Chystáte si rekonštrukciu bytu v starom dome? Začnite od podlahy
Mnohí z nás bývajú na vidieku alebo v prímestských oblastiach v starších domoch. Občas sú tieto obydlia dosť vlhké, na stenách sa objavujú plesne. Každodenné bývanie v nich nie je občas príjemné a zdravé. Ak je takýto obytný priestor umiestnený len niečo vyššie nad okolitým terénom, potom skôr či neskôr je nutná rekonštrukcia bytu. A treba určite začať s rekonštrukciou podlahy, ktorá samozrejme môže mať rôznorodý charakter. Od tej klasickej drevenej položenej na hranoloch až po betónové podlahy pokryté nejakou staršou podlahovou krytinou.
Rekonštrukcia bytu po etapách
Kvalitná rekonštrukcia bytu v staršom dome vždy začína výmenou starej podlahy a vybudovaním novej. Je nutné pripraviť sa na to, že dom bude doslova neobývateľný aj dlhšie ako len nejaký ten týždeň. Úplné vyberanie podlahy sa zvykne robiť v domoch, ktoré nie sú podpivničené. Takéto domy sú postavené priamo na zemi. Často bez základov. Predtým ale, ak sa rozhodnete rekonštruovať si byt v takomtom starom dome, poraďte sa s odborníkom. Nielen na podlahy ale aj na statiku domov ako takú. V nie tak dávnej minulosti sa stavba podlahy riešila dosť jednoducho. Podlahový priestor v miestnosti sa zasypal štrkom alebo škvárou, osadili sa nosné drevené hranoly, na ktoré sa pribili dosky a bolo to hotové.
A čo betónová podlaha?
Pomerne časté sú aj betónové podlahy v starších domoch. Bez potrebnej izolácie nielen podlahy, ale aj priečok a obvodových múrov Ak chcete, aby vám rekonštrukcia bytu priniesla zdravé bývanie, túžite príjemne chodiť po pekných kobercoch, mať po stenách umiestnené obrazy, zariadiť si to vhodným novým dreveným nábytkom, potom je kompletná rekonštrukcia podláh nevyhnutná. Často sa však preto vyberajú aj betónové podlahy. Najmä vtedy, ak ide o neizolované podlahy a mienite v dome trvale bývať aj s deťmi Chcete mať kvalitnejšie koberce, obrazy, nábytok a nechcete byť prekvapení plesňami, presakujúcou vodou, prípadne zvedavými hlodavcami, čo si našli spôsob ako sa prehrýzť betónovou podlahou.
Nová podlaha v rekonštruovanom byte
Vhodným výberom a rekonštrukciou podlahy je možné výrazne obmedziť prejavy vlhkosti v staršom dome. Zrekoštruovaním podlahy sa zvyšuje výrazne životnosť celej stavby. Pozitívne sa to môže prejaviť aj mnohými inými prejavmi v kultúrnosti bývania. Zrekonštruovaná podlaha nielen že podstatne zvyšuje hodnotu stavby ale aj kvalitu vášho bývania v zrekoštruovanom byte. Často to však nerieši úplné zastavenie vlhkosti. V dome sa totiž môže držať vlhkosť z viacerých príčin a jednou z nich môže byť trvale vlhké murivo. Celoročne vlhké steny je nutné podrezať a zaizolovať špeciálnymi postupmi a kvalitnými materiálmi. Ide však o zásadný zásah do konštrukcie múrov a podrezávanie stien je dlhodobejší odborný proces. Ale to môže byť ďalšia etapa pri komplexnej rekonštrukcii vášho bytu v staršom rodinnom dome.