Ako si vybrať správny kufor?
Blíži sa vám termín letnej dovolenky alebo idete na pracovný pobyt? Asi by bolo dobré niečo si so sebou pobaliť. To, koľko vecí potrebujeme môže byť odlišné. Napríklad na základe dĺžky cesty, typu cesty, lokality kam sa chystáme prípadne podľa individuálnych požiadaviek cestovateľa. Často sa môžeme stretnúť s tým, že ženy majú väčšie kufre ako ženy. Šťastie praje pripraveným a keď nevieme do akých podmienok cestujeme, polka šatníka, celá kúpelňa, prípadne zopár modelov z botníka môže byť výhodou. Ale je to individuálna záležitosť a nie pravidlom. Na krátku pracovnú cestu sa určite skôr hodí menšia kompaktná batožina ako na 14 dňovú dovolenku. V takomto prípade sa nám bude hodiť napríklad taška na kolieskach.
Výber cestovných kufrov
Rozhodovanie pri výbere správneho kufra teda vieme smerovať okrem dĺžky cesty aj na základe ďalších vecí. Prihliadať by sme mali aj na výber dopravy a podnebia, do ktorého cestujeme keďže studené počasie si vyžiada viac oblečenia. Na pracovné cesty môžeme voliť menší rozmer batožiny, ktorá spĺňa podmienky leteckých spoločností a vieme ju evidovať ako príručnú batožinu. Na dovolenku si zaobstaráme väčšiu cestovnú tašku kam zabalíme väčšinu vecí. Do veľkej tašky vieme v prípade potreby zabaliť dospelého a dieťa. Pri dvoch dospelých by sme mali myslieť na to, že váha takéhoto kufra rýchlo stúpa. Za nadváhu na letisku môžeme platiť nežiadúce poplatky. Ideálne je si zaobstarať dve stredné kufre, do ktorých sa pohodlne zabalíte.
Taška na kolieskach a materiál
Cestovné kufre vieme rozdeliť podľa materiálu na textilné, kožené alebo škrupinové. Ďalej poznáme kufre, ktoré majú dve alebo štyri kolieska. S kufrom s dvoma kolieskami sa lepšie manipuluje pri vychádzaní na obrubník alebo rampu. Ak máme kufor, ktorý ma štyri kolieska, oveľa lepšie sa nám bude pohybovať na letisku a rovných preplnených plochách. Spomenuté druhy kufrov majú svoje výhody aj nevýhody. Plastové alebo škrupinové kufre poskytujú výbornú ochranu zbalených vecí, niektoré majú aj zámok a väčšina má 4 kolieska. Pevný kufor nemá vonkajšie vrecká. Textilný alebo kožený kufor má nízku hmotnosť, viacero vreciek a oddelení na zadelenie zabalených vecí. Môžu sa ľahšie poškodiť a zašpiniť. Pri balení nezabúdajme aj na menšiu príručnú tašku napríklad na doklady, alebo veci ktoré potrebujeme popri ceste. Ak už kupujeme nový kufor, myslime aj na to, ako často cestujeme. Či nám stačí lacnejší kufor na občasné cestovanie alebo radšej značkový s ktorým budeme cestovať pravidelne. Značka ale nemusí byť nutne záruka kvality.