Chirurgická oceľ ponúka mnoho výhod

Chirurgická oceľ je druh nehrdzavejúcej ocele, ktorá je známa hlavne svojim využitím pre chirurgické aplikácie a nástroje. Rovnaké vlastnosti, ktoré ju robia populárnou na operačnom sále, viedli tiež k dopytu po tomto kove v šperkárstve. Mnohé spoločnosti vyrábajú sortiment výrobkov rôzneho stupňa tvrdosti a pevnosti v ťahu v závislosti od presných prísad v potrebnej zliatine. Materiál z chirurgickej ocele je uprednostňovaný pred lešteným titánom najmä kvôli lesklému vzhľadu.

chirurgická oceľ
Chirurgická oceľ – náhrdelník + náramok

Chirurgická ocel a jej obľúbenosť

Niektorým ľuďom sa šperky z chirurgickej ocele nezdajú pohodlné, pretože reagujú na zmeny teplôt a spôsobujú mierne nepohodlie ľuďom, ktorí nosia tento kov na citlivých miestach. Napriek tomu patria šperky z chirurgickej ocele stále medzi najobľúbenejší druh materiálu na piercing. A to hlavne vďaka brilantnému lesku, ktorý sa vytvára pri leštení. Väčšina ľudí potvrdí, že je to skvelý materiál na nosenie a môže byť lacnejší ako iné druhy piercingových šperkových materiálov. Tento materiál je teda cenovo dostupný a dá sa tiež veľmi ľahko vyčistiť. Okrem toho sú šperky z chirurgickej ocele obzvlášť odolné a vydržia veľmi dlho. Táto zliatina je odolná voči korózii a poškriabaniu, vďaka čomu je vhodná pre často nosené šperky. Je vhodná pre biomedicínske aplikácie vďaka odolnosti voči korózii a tiež vďaka vysokému bodu topenia. Chirurgická nehrdzavejúca oceľ nestráca prirodzený lesk, takže ju nemusíte leštiť. Chirurgická oceľ je hypoalergénnym kovom a znižuje riziko alergickej reakcie na citlivú pokožku.

chirurgická oceľ
Chirurgická oceľ je výborná aj na výrobu náušníc

Moderné trendy

V posledných rokoch sú trendom práve šperky či náušnice z chirurgickej ocele. Chirurgickú oceľ možno zafarbovať do podoby zlatého či ružového zlata. Šperky vyrobené z ocele sú označované 316L a sú veľmi odolné. Tento typ šperkov je veľmi obľúbený medzi mladými ľuďmi, ktorí ich nosia radšej ako zlato či striebro. Údržba je veľmi jednoduchá, šperky stačí len jemne pretrieť vlhkou handričkou a vytrieť do sucha. Väčšie nečistoty umyte pod tečúcou vodou, ale dajte pozor na kamienky, ktoré sú vsadené do šperkov. Pri nešetrnom zaobchádzaní im hrozí vypadnutie.

Komentovať