Dioptrické okuliare online

Ako si správne nastaviť filtre 

Prenesme sa do situácie, že si chcem vybrať dioptrické okuliare online na eshope, no neviem ako na to. 

V ponuke mám milión filtrov – prevedení okuliarov, materiál okuliarov, tvar okuliarov. rozmer…. V kombinácii s marketplace vyhľadávačmi máme v ponuke tisícky dioptrických okuliarov. Takáto záplava výberu nakoniec znemožní to, aby som si vybral tie správne dioptrické okuliare pre mňa. Chcem , aby ma partner, partnerka pochváli/a ako vyzerám super v nových okuliaroch a nie otázka typu ,, Čo to máš,preboha, na ksichte?” 

Ukážem Vám zopár príkladov, ako si ponuku vyfiltrovať tak, aby Vám sedela čo najlepšie. 

Faktory, ktoré musím zohľadniť pred tým, ako začnem filtrovať: 

  1. moje dioptrie 
  1. môj rozmer tváre – veľkosť rámika 
  1. účel okuliarov 
  1. materiál 
  1. dizajn, farba 
  1. cena 

1. Dioptrie  

Na predpise na dioptrických okuliarov môžeme nájsť 3 typy dioptrií. TZV. sféra(sph) cylinder(cyl) a prizma. 

Pokiaľ máte prizmy, na eshop zabudnite, rozhodne choďte radšej do bežnej optiky. Sférické dioptrie sú také “bežné”, ktoré väčšinou popisujeme ako plusky a mínusky. Pozor na cyl. dioptrie. Tie náš môžu pomýliť. Môžu sa totiž zapísať s plusovým “+” aj mínusovým “-“ znamienkom – rozdiel je len v stupňoch (ax,axis), ktorý je spravidla súčasťou predpisu. Netreba zabúdať, že v čechách a na Slovensku je v optike zvyk zapisovať  mínus “-“ ako rovná sa”=“. Má to svoje praktické historické dôvody. Často sa stane, že dioptrické okuliare sa skladajú zo sférickej aj cylindrickej dioptrie. Keď tieto dve čísla spočítate- získate akúsi priemernú hodnotu (sférický ekvivalent) a tým aj predstavu, aké asi budú hrubé vaše dioptrické sklá. 

Ako nastavím filtre: 

1.a) Mám malé mínusovvé dioptrie (0  až – 2,5Dpt_) 

Takéto okuliare sa robia najlepšie, sklá sú pekné, tenké – môžem si vybrať takmer čokoľvek – stačí základné stenšenie (1,6) a bude to vyzerať dobre 

1.b) Mám vysoké mínusové dioptrie. (-3 a viac) . Vyššie mínusové dioptrie sú na okaji hrubé a v strede veľmi tenké. Esteticky ovplyvnia dioptrické okuliare najmä na okraji očnice. Preto je ideálne zvoliť filter  : plastové. pokiaľ chcem kovové okuliare – určite s čo najväčším stenšením a ideálnou veľkosťou. Inka budú sklíčka hrubé, škaredé a najmä ťažké. Oversize okuliare a vysoké dioptrie sa spolu nekamáratia. 

1.c) Mám plusové dioptrie 

Pri plusových dioptriách sú sklíčka v okuliaroch hrubšie v strede a veľmi tenké na okraji. Na okraji je tak sklíčko veľmi náchylné na prasknutie. Filter určite nastavím na celoočnicu – aby bolo sklíčko v dioptrických okuliaroch chránené po celom obvode.Obzvlášť ak ide o okuliare na čítanie, ktoré často pokladáme na stôl. Stenšenie minimálne 1,6. Bez stenšenia môžu plusové dioptrie na okraji ľahko prasknúť.  Či už zvolíte plast alebo kov, nebude to veľký rozdiel na okraji okuliarov. Kritický je správny rozmer rámika okuliarov. Čím zvolíte väčší rám, tým sú sklíčka v strede hrubšie, horšie sa cez ne díva a viac zväčšujú oči. viď body nižšie. 

dioptrické okuliare
Dioptrické okuliare Dolce&Gabbana

2. Rozmer dioptrických okuliarov 

V prvom rade neverím: 

Popiskom Eshopov na základe veľkosti oblečenia. Nie je pravidlo, že všetky rámiky veľkost L mi sedia. 

virtuálnemu zrkadlu,magic mirror, virtual try on a podobne 

aplikáciám,ktoré vopred určia aká je veľkosť rámika pre mňa dobrá 

hlúpym návodom s kreditnou kartou 

Najlepším ukazovateľom na veľkosť rámika je jeho celkový rozmer.  Veľkosť rámika sa skladá z 3 faktorov:

2.a) veľkosť očnice – ide o rozmer v mm jedného sklíčka.  

2.b) veľkosť nosníka – rozmer v mm strednej časti okuliarov.  

2.c) Vzdialenosť od temporálneho (spánkováho) okraja očnie smerom do boku. Tento údaj žiadny výrobca neudáva.  

Pokiaľ by neexistoval bod 3 – tak by bola veľkosť rámika daná – rozmer očnice X2 + rozmer nosníka. Napr – očnica 50mm a nosníkm18 – 2×50 + 18 : 118 mm. Pozor na rámiky, ktorých stranice akoby “trčia do boku”. Pokiaľ tento výpočet nesedí – viete- že rámik má bočný rozmer širší, než iné rámiky. Preto je najlepšie sa spoliehať na celkový rozmer šírky rámika – máme tak najväčšiu presnosť. Pokiaľ nemá rámik príliš hrubé stranice, mali by sme sa trafiť presne. 

Najlepšie máte, ak si zmeráte vaše okuliare, ktoré vám sedia v celkovej šírke alebo si zmeriate šírku hlavy v oblasti spánku. Potom by mali byť dioptrické okuliare akurát. 

3. Účel okuliarov 

Zvážiť najmä ako často okuliare používate. Podľa toho prispôsobiť aj cenu rámika aj jeho dizajn. Ak okuliare nosím každý deň, celý deň – prioritou je pre mňa váha rámika a neutrálny dizajn. Ak nosím dioptrické okuliare príležitostne, váha dioptrických okuliarov ma až tak netrápi a výrazný dizajn ma tiež neobmedzuje – záleží, čo sa mi páči. Pri šoférovaní pozor na široké straničky okuliarov – aby sme nemali obmedzené zorné pole do strany.  

dioptrické okuliare
Štýlové dioptrické okuliare Lindberg

4. Materiál 

Každý materiál prináša so sebou výhody aj nevýhody. Plastové dioptrické okuliare sú pohodlné, keď sa dobre vyberú. No sú náchylnejšie na prasknutie oproti kovovým. Trošu viac sa špinia. Hlavne ak používate veľa make-upu. Plochu nosníka majú o niečo väčššiu = lepšie pohodlie – no viac nečistôt z pleti. 

Plastové dioptrické okuliare spravidla lepšie “schovajú vysoké dioptrie. 

Titánové okuliare : ideálne spojenie pevnosti a ľahkosti. Nie sú to až také dizajnovky, no pre usadlého pána je to ideálna voľba. Pozor však na lacné titánové okuliare- ľahko môžu úrasknúť v nekvalitnom zvare- potom Vám už ich nikto neopraví. Preto ak titán – jedine u špičkového výrobcu, napr. Lindberg, Eschenbach,Mykita… 

5. Dizajn  a farba dioptrických okuliarov. 

Mne sa celkom páči, ak tvar obočia, ide súbežne s obočím. Je to jedna z prvých vecí, na ktoré sa pozriem, ak nechcem vyzerať ako Batman. Následne kontrolujem šírku rámiku. Nieje pekné,ak medzi spánkami a straničkami vznikne zbytočne veľký priestor. Alebo naopak – okuliare vytvoria tvar písmena V – čiže sa stranice rozťahujú do boku. Treba myslieť na to, že ak je rámik príliš veľký – sklá v ňom budú väčšie, tažšie a hrubšie. Ak bude moc úzky – môže tlačiť na spánku – vytetovať koľajnice do spánkov a spôsobovať migrény. 

Pri farbe záleží ako chcete s dioptrickými okuliarmi pôsobiť. Niekto má rád veľký kontrast napr. vyblednutá blondýna, vínovo červené pery a čierne lesklé okuliare. Taká typická Prada. Mne sa páči, ak rámik k tvári skôr ladí. Pokiaľ mám svetlejšiu pleť, gaštanové vlasy – volím skôr hnedé odtiene. Napr. Havana. Pre mňa nie je nič krajšie pri špinavej blond farbe vlasov kombinácia zlatej a havany. Ak ste naopak tmavý typ, nebojte sa siahnuť po tmavších odteňoch dioptrických okuliarov. Taktiež nenápadné priehľadné a polopriehľadné materiály zažívajú boom. Zohľadnite aké nosíte šperky a doplnky. Zlatú retiazku a strieborné náušnice by ste si tiež nedali. Rovnako sa nehodia zlaté stranice a strieborné náušnice. Okuliare sú najmä pre oči. Dbajte aj na odtieň vašich dúhoviek. Svetlé oči v dioptrických okuliaroch vyzerajú inak ako tmavé.  

6. Stačia mi jedny? 

Schválne sa pozrite, koľko máte doma topánok,  kabeliek, opaskov…. Viete si predstaviť ísť na ples v teniskách? alebo si ísť zabehať v elegantných čižmách. Okuliare si dávame priamo na tvár, dotvárajú našu osobnosť a dojem, ktorý vyžarujeme. Na vážnom obchodnom stretnutí nechcem mať krikľavo-ružové okuliare.  Rozhodne je dobrá mať viacero diotprických okuliarov, podľa príležitosti. Ak máte jedny- rozhodne odolné a neutrálne. Zvážiť aspoň kontaktné šošovky ako alternatívu. 

7. Cena 

Dioptrické okuliare s kvalitnými sklami rozhodne nie sú lacná záležitosť. Pravda je bohužiaľ taká, že čím viacej sa snažíte ušetriť, tým viac na to doplatíte. Neverte agresívnemu marketingu obchodných sietí a eshopov. Buď vás nalákajú na prehnané, často nereálne zľavy a profit dobehnú na šmejdových sklách, ktoré neskontrolujete alebo máte lepšie sklá a rámik z kolekcie z minulého storočia. Trpká pravda je, že ,samozrejme, dokážete kúpiť predražené nekvalitné okuliare. No rovnako nie je reálne kúpiť značkové super okuliare so super sklami za zlomok ceny. Cena by mala zodpovedať realite. Kontrolujte si originalitu rámikov a rovnako aj skiel v dioptrických okuliarov. 

Komentovať