Recirkulačný digestor pre dokonalé prefiltrovanie vzduchu
Najpodstatnejšie rozdelenie digestorov ide do dvoch skupín. Tou jednou sú odťahové digestory, a tou druhou, na ktorú sa dnes zameriame, sú digestory recirkulačné. Stále viac populárny recirkulačný digestor slúži na prečistenie a prefiltrovanie vzduchu. Digestor potom takýto prečistený vzduch vracia späť do miestnosti. Celé to funguje na princípe nasatia vzduchu z prostredia kuchyne cez uhlíkový filter a spomínaného vrátenia späť do miestnosti. Pri takomto čistení nie je efekt rovnaký ako pri odvádzaní vzduchu ventiláciou, ale v prípade občasného varenia môžu poslúžiť rovnako.
Výhody recirkulačného digestora
Jednou z výhod recirkulačného režimu je, že v zime sa neodvádza teplo z kuchyne. Vysoké využitie recirkulačných digestorov bez odťahu je v takých kuchyniach, kde by bolo príliš zložité alebo cenovo nedostupné viesť odťah digestora mimo budovu. Úlohu tu tiež zohráva vzdialenosť digestora od komína. Je nezmyselné používať odťahový digestor, pokiaľ je jeho miesto ďaleko od komína. Ak by ste sa tak predsa rozhodli, nezabúdajte, že každý ohyb zníži účinnosť digestora. Potom je nutné použiť digestor so zbytočne veľkým výkonom a teda aj spotrebou. Odporúčame teda pre takéto priestory použiť recirkulačný digestor, ktorý je dostačujúci na menšie priestory.
Recirkulačný digestor a uhlíkový filter
Aby sa nasatý vzduch digestorom dokonale prečistil, je nutné, aby sa precirkuloval okrem klasického aj cez uhlíkový filter. Filtre s aktívnym uhlím sú namontované na recirkulačné digestory, aby efektívne odstránili pachy z varenia. Sú umiestnené nad tukovým filtrom tak, aby vzduch, ktorý nimi prechádza, bol zbavený mastnoty. Uhlíkový filter je potrebné meniť, inak recirkulácia stratí význam a do kuchyne sa vám budú vracať pachy aj nečistota. Pri bežnej prevádzke v kuchyni stačí filter do digestora meniť raz za pol roka alebo po približne 120 hodinách prevádzky. A pozor – nečisté filtre môžu byť hrozbou pre vašu bezpečnosť v kuchyni. Môže hroziť nebezpečenstvo požiaru, a medzi ďalšie problémy patrí aj zadymený vzduch či nadmerné teplo.