Detská obuv – čo treba mať na pamäti?

Väčšina detí sa rodí so zdravými nohami, no prieskumy potvrdili, že až jedna tretina prvákov má rôzne deformácie nôh, v dôsledku nosenia nesprávnej obuvi. Zle zvolená detská obuv má vplyv nielen na chodidlo a jeho deformácie, ale aj na následné chybné držanie tela či bolesti a ochorenia chrbtice v dospelosti.

detská obuv

Detská obuv ovplyvňuje vývoj chodidiel.

Ako vyberať detskú obuv?

Veľmi dôležité je premerať deťom chodidlo (mnohé obchody s obuvou majú merače chodidiel a niekde aj elektronické skenery) a vyskúšať obuv najskôr obutím postojačky ale aj celý pár topánok poprechádzaním sa po predajni. Detská obuv by mala byť dlhšia o 10 – 15 mm než chodidlo. Je to jednak rezerva pre pohyb prstov pri chôdzi a tiež priestor pre správny rast nohy. Správna šírka detskej obuvi je tiež nemenej dôležitá. Príliš široká topánka nedostatočne fixuje chodidlo, noha sa v nej kĺže a poškodzuje prsty. Úzka topánka je nepohodlná, obmedzuje krvný obeh a neprimeraným tlakom deformuje prednú časť chodidla. Odporúča sa tiež uprednostňovať oblý tvar špičky namiesto úzkeho alebo špicatého. V oblasti prstových kĺbov by mala byť obuv čo najohybnejšia. Chodidlo by malo byť v správnej topánke dokonale fixované, aby nedochádzalo k bočným pohybom pätovej časti nohy.

Materiál pre správnu detskú obuv

Odporúča sa vyberať deťom obuv z prírodných materiálov akými sú prírodné usne a textil, ktoré sú mäkké, priedušné a absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť nohy. Nevhodnými materiálmi sú plasty, poroméry a koženky, ktoré sú tvrdé, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a sú nepriedušné, čo môže spôsobiť vznik plesňových ochorení. Opätok je vnútorný dielec pätovej časti obuvi a má byť dostatočne tuhý, vysoký a dlhý. Naopak podpätky by mali byť pri detskej obuvi čo najnižšie a s veľkou plochou pre udržanie stability.

detská obuv

Detská obuv do každého terénu i počasia.

Detská obuv a účel jej použitia

Výber detskej obuvi závisí od účelu jej použitia. Do interiéru je vhodná ľahká vzdušná obuv zabezpečená u menších detí remienkom alebo šnúrkami. Na bežnú chôdzu je vhodná tzv. vychádzková obuv s mohutnejšou konštrukciou a pevnou podošvou. Do školy v prírode sa hodí zobrať si športovú a rekreačnú obuv, ktorá je charakteristická robustnou podošvou a pevnou konštrukciou.

Komentovať