Pánske šiltovky – doplnok, ktorý nikdy nesklame
Pánske šiltovky sú v dnešnom svete úplne bežnými doplnkami, ktorými si páni prikrývajú hlavy. Robia tak z logických a praktických dôvodov. Chránia si zrak pred ostrým slnkom, prípadne pred úpalom hlavy, alebo sa snažia prekryť plešinu. Množstvo mužov si však šiltovky pokladá na hlavu z estetických dôvodov. Tým je imidž a doplnenie celkového outfitu. Niektorí tým aj vyjadrujú svoju príslušnosť k určitým sociálnym skupinám. Medzi také patria napríklad hip-hoperi, ale aj športovci na čele s bejzbalistami.
Pánske šiltovky a ich história, o ktorej ste asi nevedeli
Písať svoju históriu začali pánske šiltovky už v roku 1860. Vtedy sa stali súčasťou bejzbalu a celkového športového úboru, ktorý používali počas zápasov. Časom sa šport natoľko spopularizoval, až sa bejzbalové čapice dostali do ulíc a stali sa súčasťou našich outfitov. Pôvodne šiltovky slúžili hráčom na to, aby v prípade slnečného počasia videli kam letí loptička. Dôležitý bol aj materiál, z ktorého sa tieto pánske šiltovky šili. To preto, aby bola schopná sať pot z hráčovej hlavy.
Znaky a logá na šiltovkách ako znak príslušnosti
Skrz šiltovky mohli hráči vyjadrovať príslušnosť ku svojmu klubu. Ako prví sa toho ujal klub Detroit Tigers, ktorý si na čapicu dali vyšiť svoj znak. To spustilo lavínu, ktorá sa dodnes nezastavila. Nie je nič nezvyčajné vidieť v šiltovkách aj športovcov z ostatných populárnych športov. Do ulíc sa pánske šiltovky dostali najmä skrz subkultúru zvanú hip-hop. S rastom popularity hip-hopu stúpala aj obľúbenosť šiltoviek, ktoré ste mohli vidieť v každom klipe. Oproti bejzbalovej má ta raperská rovný dlhý šilt. Bejzbalová je zakrivená po stranách. Na internete aj v kamenných obchodoch nájdete viacero druhov. Napríklad bez možnosti nastavovania pomocou ramienok, alebo aj s ramienkom. Zakúpiť si môžete aj šiltovky, ktoré sú do polovice sieťkované, čo umožňuje lepšiu priedušnosť. To by malo zabezpečiť, že sa vám nebude hlava tak potiť. Ak máte chuť na retro doplnok, tak si vyhľadajte takzvané fidelky. Tie boli využívané počas vietnamskej vojny, prípadne vo vojne v Kórei.