Kuša – jej pôvod a používanie v minulosti
Historické kuše patria určite medzi najstaršie používané osobné zbrane. Predpokladá sa, že kuša má svoje miesto pôvodu niekde v regióne starovekej juhovýchodnej Ázie. Kuša je mechanická strelná zbraň, ktorá na presné zasiahnutie cieľa využíva charakteristické šípy so špeciálnym kovovým hrotom. Prvé zmienky sa o tejto zbrani objavili už v 5.storočí z oblasti Ázie, ale nezávisle na tomto regióne sa kuša objavovala aj vo výzbroji vojakov mestkých štátov v starovekom Grécku. Je celkom pravdepodobné, že kuša sa postupne sformovala z klasického luku, hlavne jeho doplnením o drevenú pažbu. Vznikla aj vylepšená varianta obrovskej kuše pod názvom balista, ktorá bola efektívne používaná rímskymi legionármi. Namiesto šípov vrhala na nepriateľské pozície hlavne kamenné projektily.
Kuša nebola lacná zbraň
Je celkom pochopiteľné, že spočiatku nebola historická kuša nejako zvlášť obľúbená a jej používanie sa presadzovallo postupne. Bolo to aj kvôli jej váhe oproti luku, ktorého kapacitné možnosti vystreľovania šípov bolo výhodnejšie. Aj fyzicky náročné nabíjanie kuše zabralo strelcovi príliš veľa času. Výroba samotnej dobrej kuše bola tiež výrobne náročná, chcelo to svoj čas a vedomosti výrobcu a tiež jej cena asi nebola nízka. Z týchto dôvodov je celkom pravdepodobné, že kvalitná kuša bola vo výzbroji len vybraných bojovníkov.
Stredoveké armády mali kuše v obľube
Kuša v rukách dobývateľov sa najprv uplatnila pri dlhodobom obliehaní opevnených nepriateľských pozícii. Postupne s jej konštrukčnými vylepšeniami sa rozšírila medzi streleckými jednotkami. Strelec z kuše mal pritom vždy k dispozícii ešte jednu zbraň. Mohol to byť nôž, sekera alebo meč. Bojachtivá stredoveká Európa si kuše nakoniec obľúbila, pretože kuša mala jednu veľkú výhodu – jej šípy ľahko prerazili štít aj krúžkové brnenie jazdcov. Dobre vycvičený pešiak s kušou v ruke mohol vážne zraniť, alebo aj zabiť rytiera v plnej drahej zbroji. Normani napríklad použili kuše proti Anglosasom v bitke pri Hastingse už v roku 1066. Pri archeologickom prieskume bojiska sa šípy do kuše našli priamo na bojovom poli.