Rezanie laserom je mimoriadne presné

Asi najčastejšou každodenným nástrojom rezania rôznych materiálov je obyčajný kuchynský nôž. Začíname prípravou raňajok a končíme  nejakou ľahkou večerou pred televízorom. Občas vytiahneme aj ručnú, elektrickú či motorovú pílku na drevo či železo.  To je samozrejme dosť amatérsky, aj keď častý a dôležitý spôsob oddeľovania materiálov. Existujú však aj žiadané a prepotrebné profesionálne spôsoby rezania materiálov. Bez nich sa mnohé technologické výrobné procesy absolútne nezaobídu. Patrí sem hlavne rezanie laserom a vodným lúčom.  Aké sú zhruba hlavné rozdiely medzi technológiou, výhodami a nevýhodami  rezania laserovým a vodným lúčom? Pri hodnotení je nutné prihliadať na niekoľko faktorov. Patrí medzi ne napríklad tvrdosť, zloženie a hrúbka rezaného materiálu.

rezanie laserom
Pomôcky na rezanie laserom

Rezanie laserom je veľmi obľúbené 

     Obidve technologické metódy rezania majú svoje špecifiká, ktoré ich predurčujú k rôznemu použitiu.  Rezanie vodným lúčom označované aj ako hydroabrazívne delenie využíva energiu vysokotlakového tenkého prúdu vody.  Na prerezanie mäkkých materiálov stačí čistá voda, pri rezaní tvrdých materiálov sa do vody pridávajú odolné  práškové prírodné minerály, akým je granát alebo olivín.  Rezanie laserovým lúčom je o niečo pomalšie ale o to presnejšie. Je určené skôr pre rôzne mäkké materiály s hrúbkou nie väčšou ako 20mm. Koncentrovaný laserový lúč pôsobením vysokej teploty taví rezaný materiál a odparuje ho v línii rezu. Kvalita a presnosť rezania závisí od viacerých faktorov, a to vhodnosti materiálu, stave trysky, kvality lúča aj čistoty plynu.

rezanie laserom
Rezanie laserom

Rezanie ľubovoľných tvarov riadi počítač 

    Asi podstatný rozdiel medzi rezaním vodným lúčom a laserom je možné pozorovať najmä na účinku tepla v procese rezania.  Ďalšou výraznou odchýlkou ​​sú hrúbky, ktoré dokážu stroje prerezať a charakter jednotlivých materiálov. Ktorá technológia je teda práve pre vaše potreby lepšia, výhodnejšia  a spoľahlivejšia? Záleží to samozrejme na mnohých faktoroch. Najlepšie je ako vždy prekonzultovať si vaše predstavy priamo s operátorom konkrétnych strojov. Najčastejšie materiály vhodné na rezanie laserom je hliník, nerez, oceľ, konštrukčná oceľ, keramika, sklo textil a drevo.  Netreba mať obavy z tepelného účinku. Tepelný vplyv je len v mieste rezu, a preto zostávajúci materiál teplo neovplyvňuje a nemení jeho štruktúru.  

Komentovať