Polodrahokamy majú tradíciu a význam

Polodrahokamy sa obvykle získavajú ťažbou z prírody, preto je ich prvotný tvar veľmi nerovnomerný. Aby sa dali použiť na výrobu šperkov, je potrebné upraviť ich do požadovaného tvaru. Niektoré z polodrahokamov sa dnes už dajú vyrobiť aj synteticky alebo im príroda nadelila podobu, ktorá nevyžaduje ďalšie zásahy. Do tejto skupiny patria napríklad perly. Polodrahokamy dodávajú každému šperku pôvab a originalitu. Sú všestranným riešením pre štýlové šaty, poskytujú terapeutickú a liečebnú pomoc, sú bohaté na tradície a majú astrologický význam. Vzhľadom na vlastnosti, ktoré majú, ich môžeme isto nazvať vzácnymi kameňmi. Polodrahokam môže prísť pri výbruse až o polovicu zo svojej pôvodnej veľkosti, to však na úkor dokonalého kúsku, ktorý bude vhodný napríklad na osadenie do šperku.

polodrahokamy
Medzi polodrahokamy patrí aj slnečný kameň

Význam farieb polodrahokamov

Po polodrahokamoch je v poslednej dobe obrovský záujem. Dizajnéri z celého sveta používajú farebné polodrahokamy v šperkoch z rôznych dôvodov, ako sú ich jedinečnosť, estetika či súčasné trendy. Každá farba má svoj príbeh. Červené kamene symbolizujú srdce, a teda lásku a chuť do života. Zelená symbolizuje rovnováhu a kontinuitu, modrá zasa spiritualitu a čistotu. Či už sú to odvážne a výrazné kúsky, jemné geometrické náhrdelníky a náramky, koktailové prstene alebo lustrové náušnice- existuje veľa možností, ktoré môžete zvážiť na základe svojho osobného štýlu a príležitosti.

polodrahokamy
Sodalit patrí medzi modré polodrahokamy

 

Čo sú to vlastne polodrahokamy?

Vysvetlime si pôvod termínu- „polodrahokam“. Štyri hlavné drahé kamene sú diamanty, rubíny, zafíry a smaragdy. Ich klasifikácia sa datuje do starovekého Egypta, Ríma a Grécka. Už v tej dobe boli tieto štyri kamene považované za vzácne a cenné a mali obrovský náboženský a estetický význam. Akékoľvek iné drahé kamene ako drahé kamene „veľkej štvorky“ patria pod polodrahokamy. To naznačuje, že polodrahokamy nie sú také vzácne ako drahé kamene. To však v mnohých prípadoch neplatí, pretože aj polodrahokamy môžu poraziť niektoré vzácne kamene vo svojej vzácnosti a ojedinelite. Klenotnícky priemysel sa teraz pokúša úplne odstrániť predponu „polo“, pretože všetky drahokamy sú svojim spôsobom cenné.

Komentovať