Najväčšie mýty o podlahovom kúrení
Každý typ kúrenia má svoje výhody aj nevýhody. O podlahovom kúrení sa šíri viacero mýtov a poloprávd, ktoré by bolo vhodné uviesť na správnu mieru. Pokúsim sa tu vysvetliť 5 najčastejších.
1. Dom sa nemôže dostatočne vykúriť, pretože podlaha nesmie byť horúca
Týmto problémom sa zaoberá hlavne projekt vykurovania domu. Tu musí projektant uviesť potrebné parametre, ktoré je potrebné dodržať. Pokiaľ je projekt vykurovania aktuálny a správne navrhnutý, nemal by vzniknúť žiadny problém pri využívaní podlahového vykurovania. Pozor si treba často krát dávať viac pri katalógových domoch, kde projekt kúrenia môže byť aj niekoľko rokov starý a nespĺňať súčasné normy. Pokiaľ sa tomuto vyvarujete, problém by vzniknúť nemal.
2. Vírenie prachu spôsobuje teplá podlaha
Tento mýtus je v skutočnosti presne naopak. Pri podlahovom kúrení sa teplo prenáša sálaním a teda vírenie vzduchu a prachu je minimálne.
3. Drevené parkety nie sú vhodné
Je potreba použiť parkety určené na podlahové kúrenie a riadiť sa inštrukciami výrobcu pri montáži a problém by nemal nastať. Pri výbere sú najvhodnejšie materiály, ktoré nie sú tepelným izolantom a účinnosť sa zlepší. Jediným veľmi nevhodným materiálom sú hlavne hrubé koberce a im podobné materiály.
4. Pridlhá doba reakcie na zmeny počasia
Pri využití moderných materiálov klesá potreba veľkej hrúbky akumulačnej vrstvy, teda už aj čas potrebný na reakciu sa výrazne skracuje. Pokiaľ sa využije kotol, ktorý má ekvitermickú reguláciu (reaguje aj na teplotu v exteriéri) tak tento problém odpadá úplne.
Pri starších typoch trvala zmena teploty dlhšie, dnes už je možná zmena v priebehu pár hodín.
5. Podmienkou podlahového kúrenia je betónovanie
Dnes už existuje aj tzv. suchá podlahovka, kde je akumulačná doska oddelená od rúrok a túto môže tvoriť mokrý poter alebo aj suchá podlaha. Teda suchá podlahovka sa môže využívať aj v montovaných domoch a drevo-domoch.
Každý spôsob vykurovania má svoje výhody aj nevýhody a preto je na stavebníkovi, čo si vyberie. Pri rozhodovaní je dobré dbať na fakty a neriadiť sa podľa mýtov a poloprávd. Nezabudnite však aj na ostatné faktory, ktoré je potrebné zvážiť. Je pravda napríklad, že miestnosť sa dostatočne nevyhreje len podlahovým kúrením, ak sú staré steny a slabé tesnenie okien a dverí.
Je tiež pravda, že alergici môžu mať problém, ak sú steny vlhké a miestnosť je vykurovaná na maximum, a na stenách vznikajú rôzne mikro-plesne a baktérie, ktoré voľným okom nie je vidieť. Toto všetko však nesúvisí len s podlahovým kúrením. Preto je dôležité, aby ste pri úpravách starších budov mysleli aj na tieto faktory, ktoré majú veľký vplyv na výsledok. Všetkému sa však dá pomôcť a pre izoláciu stien môžete využiť napr. vnútorné omietky, ktoré sú dnes jednoducho dostupné.