Farby na stenu a ich vplyv na psychiku
Pri zariaďovaní interiéru sa ľudia väčšinou zaoberajú farebnosťou viac ako štýlom alebo dizajnom. Sú farby na stenu naozaj tak dôležité pre vytvorenie harmonického prostredia? Farby dokážu miestnosti opticky zmenšovať či zväčšovať, skracovať alebo predlžovať, uberať im svetlo, môžu upokojovať aj znepokojovať … Pri voľbe obľúbených farieb je dobré rešpektovať niektoré všeobecne platné zásady. Farby na stenu ovplyvňujú psychiku „po svojom“. Príroda nám totiž vložila do podvedomia obraz, ktorý je pre nás najprirodzenejší. Najviac je v prírode zelene a modrej oblohy, v zime zas prevažuje biela alebo šedivá. Pestré farby – červená, oranžová, fialová, ružová – sú zastúpené len skromne, napríklad ako rozkvitnuté kvety v tráve. Hnedá farba vyjadruje stabilitu krajiny či dreva, modrá priezračnosť vzduchu alebo vody, žltá vzbudzuje pocit teplého slnka.
Sýtosť farieb
Veľký vplyv na vytvorenie príjemného prostredia a svetelnej pohody v byte má nielen samotná farba, ale aj jej sýtosť. Tmavšie farby svetlo pohlcujú – priestor je nielen temnejší, ale aj opticky menší. Svetlá farba naopak priestor zväčšuje. Tmavé farby na stenu uzavrú priestor do „krabice“ a vzbudzujú pocity stiesnenosti, biele alebo veľmi svetlé steny naopak priestor otvárajú, nabudzujú dojem priezračného vzduchu. Vhodnou farebnou kombináciou podlahy, stien a stropu môžete opticky „upraviť“ nevhodné či nepríjemné proporcie priestoru: rozšíriť ho, zúžiť, zvýšiť alebo znížiť. Tu sa využíva efekt tmavej farby, ktorý priestor jednoznačne „uzatvára“.
Umývateľná farba na stenu
Umývateľná farba je cenovo vyššia, ale investícia sa rozhodne oplatí. Doma sa nám často stávajú rôzne nehody a deti tiež maľujú najradšej na steny. Umývateľné farby na steny sa aplikujú rovnako ľahko ako klasické. Umývateľná farba je priamo odolná proti vode a pri umývaní sa preto nijako nepoškodí. Pridanú hodnotu máte hlavne v tom, že ju môžete ľahko udržiavať v dobrej kondícii. Ak vás teda vybraný odtieň neomrzí, môže vám slúžiť naozaj veľmi dlho.