Ako si vybrať správne kancelárske stoličky
Či už pracujete v domácej pracovni, alebo v kancelárii, najdôležitejšie je mať optimálne prostredie. S tým súvisí kancelársky nábytok, stoly a kancelárske stoličky, osvetlenie, skrinky, regály a ostatné potrebné pomôcky.
Ako správne sedieť
Počas sedenia by sa mali chodidlá pevne a pohodlne opierať o podlahu alebo podložku pod nohy, pod pracovným stolom majte dosť priestoru pre vaše nohy a kolená. Nedávajte pod PC stôl škatule ani iné predmety, ktoré limitujú priestor pre nohy. Vyhnite sa koncentrovanému tlaku na spodnú stranu stehien (to sa stáva, keď je napr. ostrá alebo príliš vysoká hrana sedacej časti kancelárskej stoličky) a lýtka.
V priebehu dňa si naťahujte nohy a obmieňajte ich polohu. Je tiež dobré, ak častejšie vstanete od stola a prejdete sa. Obmieňajte počas dňa polohu nôh. Rozložte rovnomerne svoju váhu a využívajte k podopretiu tela celú časť kancelárskej stoličky – sedadlo aj operadlo. Kancelárske stoličky by mali mať operadlo nastavené tak, aby ich tvar zodpovedal prirodzenej krivke spodnej časti vašej chrbtice (alebo chrbtice človeka, ktorý na danej stoličke sedí). Operadlo by nemalo presahovať dolný okraj lopatiek.
Ako vám pomôžu ideálne kancelárske stoličky k správnemu sedeniu
Vždy si overte, či máte dobre opretú dolnú časť chrbtice. V polohe, v ktorej práve pracujete, sa vždy musíte cítiť pohodlne. Upravte všetky nastaviteľné časti vašej kancelárskej stoličky a sedacieho nábytku, aby zodpovedali vám, vašej výške a váhe. Nesadajte si na predný kraj sedadla (takéto dlhodobé sedenie totiž môže viesť k nefyziologickému ohnutiu chrbtice – hrbeniu sa).
Ak dostanete nové kancelárske stoličky, alebo sa delíte o stoličku s kolegom nepredpokladajte, že je také kancelárske stoličky sú nastavené tak, aby vám vyhovovali. Ani na pohovke nezabúdajte na vhodné podoprenie dolnej časti chrbtice, nadmerne sa nezakláňajte a nezohýbajte zápästia. Vyhýbajte sa úplne nehybnému sedeniu a dlhodobej práci bez prestávok.
Opierky na ruky na kancelárskych stoličkách vám môžu pomôcť pri písaní na klávesnici uvoľniť plecia a voľne pohybovať zápästím. Správne nastavené sú tak, že máte plecia v uvoľnenej polohe a zápästia priamo. Držte svoje predlaktia, zápästia a ruky v priamej neutrálnej polohe.
Sedíte dlhodobo nepohodlne pred svojim PC stolom?
Ak počas svojej pracovnej doby takmer stále sedíte pred obrazovkou počítača, potom negatívne následky práce v sede môžu viesť v podobe dopadov na váš:
- pohybový systém (funkčné poruchy chrbtice, poškodenie medzistavcových platničiek, námaha svalov a väzov šije, resp. horných končatín, bolesti hlavy a dokonca aj osteoporóza),
- kardiovaskulárny systém (onemocnenie srdca, hypertenzia, prejavy artiosklerózy),
- tráviaci systém (žalúdočné vredy, karcinóm hrubého čreva, hemeroidy, cukrovka),
- psychický stav ( stres, depresie, neurózy).