Pestovanie papriky, príprava pôdy a hnojivo na papriku

Hoci záhrada v zime prezimuváva a náradie je bezpečne poodkladané v záhradnom domčeku, niektorí záhradkári už určite rozmýšľajú o tom, čo nastávajúci rok zasejú. Jednou z obľúbených plodín na pestovanie v domácej záhrade je napr. paprika, o ktorej pestovaní si povieme pár slov v tomto článku. Taktiež si povieme, aké hnojivo na papriku vám zaručí bohatú a peknú úrodu.

Kedy začíname pestovať

hnojivo na papriku

Malé priesady v kelímkoch

S pestovaním papriky začíname už v niekedy vo februári až marci. Do kelímkov alebo malých kvetináčov zasadíme semienka a na okne vykúrenej miestnosti s dostatkom slnka vypestujeme priesady. Tí, ktorí si to chcú uľahčiť môžu zájsť do obchodu a kúpiť si už dopestované priesady. Priesady do vopred pripravenej záhrady sadíme v druhej polovici mesiaca máj.

Príprava záhrady

S pestovaním zeleniny súvisí aj starostlivosť o pôdu. Vždy na jeseň, po zbere úrody záhradu musíme zorať alebo zrýľovať a pripraviť na prezimovanie. Na jar potom veľké hrudy zeme rozdrvíme pomocou záhradnej techniky  a pôdu zarovnáme. Povyberáme všetku burinu a aby sme záhradu pripravili úplne, pomocou hrablí do nej zapracujeme hnojivo. Ak máme na papriku vyhradené miesto, použijeme hnojivo na papriku. Príprava pôdy by mala byť hotová nejaký čas pred začatím výsadby.

Hnojivo na papriku so zeolitom

hnojivo na papriku

Takto vyzerá zeolit

Pri príprave pôdy pre pestovanie papriky je dobré použiť hnojivo na papriku. Konkrétne by som odporučila hnojivo s prídavkom prírodného minerálu, klinoptilolitu. Je to porézny minerál, ktorý je vďaka svojej štruktúre schopný adsorbovať živiny z hnojiva a neskôr ich regulovane uvoľňovať rastlinám. Vďaka klinoptilolitu rastliny po celý čas dostávajú primeraný, no zároveň dostatočný prísun živín. Hnojivo na papriku so zeolitom celkovo posilňuje celú rastlinu i plody a výsledkom je zdravá, bohatá úroda s veľkými plodmi. Keďže klinoptilolit pochádza z prírody, je nezávadný a nijako nezaťažuje životné prostredie.

Výsadba priesad

hnojivo na papriku

Hnojivo na papriku podporuje zdravie rastlín

Do pripravenej pôdy potom môžeme vysadiť priesady papriky. Sadíme do sponu cca 50 x  40 cm. Do zeme si vyhĺbime dostatočne hlbokú jamku, zalejeme vodou, vložíme priesadu a zahrnieme zemou. Zem potom okolo rasliny dobre popritláčame a ešte trochu polejeme. Pre udržanie vlahy a zabráneniu rastu buriny môžeme okolo rastlín položiť čiernu fóliu, alebo ju prikryť trávou.

Paprika počas svojho života potrebuje dostatok vlahy, ktorú by sme jej mali dodávať najlepšie v ranných hodinách, keď je pôda chladnejšia. Horúce letné slnko by totiž rastliny počas dňa mohlo spáliť. Keď paprika trochu podrastie, je dobré ju priviazať ju kolíku a poskytnúť jej tak oporu. Počas pestovania už ďalej neprihnojujeme, pretože hnojivo na papriku, ktoré sme použili pri príprave pôdy by malo úplne stačiť.

Komentovať